بهترین استارتاپ ‏های حوزه سلامت در سال ۲۰۲۰

بهترین استارتاپ ‏های حوزه سلامت در سال ۲۰۲۰

بیش از ۲۰۰ استارتاپ حوزه سلامت در سال‌۲۰۲۰ موفق به جذب سرمایه شده ‏اند. هر یک از این استارتاپ‏ های شگفت‏ انگیز ممکن است به یک ایده عالی بزرگ جهانی تبدیل شود. این شرکت‏ها دو دسته هستند؛ استارتاپ های حوزه سلامت با تمرکز بر تشخیص داروی جدید و شرکت‏های نرم‌افزاری حوزه سلامت. رصد نوآوری‌های مهم در صنعت سلامت از اقدامات ضروری است که باید توسط علاقه‌مندان به این صنعت به‌طور مستمر انجام شود. در ادامه با فعالیت بعضی از این استارتاپ‏ ها آشنا می‏شویم‌.

 • Verge Genomics

که توسط آلیس ژانگ و جیسون چن تاسیس شده، در صدر لیست بهترین استارتاپ‌های حوزه سلامت در سال‌۲۰۱۹ قرار دارد. Verge Genomics از طریق فرایند آزمایش آنلاین پزشکی سعی بر نجات جان انسان‏ها دارد. سالانه میلیاردها دلار برای آزمایش داروهایی که موثر نیستند، هزینه می‏شود. تخمین زده می‌شود که برای موفقیت یک دارو در بازار، ۱.۳‌میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه و تاییدیه FDA هزینه می‏شود. Verge Genomics از یک رویکرد منحصر‌به‌فرد از طریق هوش مصنوعی برای تعیین اینکه کدام داروها احتمال موفقیت بالاتری دارند، استفاده می‌کند. این شرکت تصمیم دارد با این رویکرد نوآورانه به صنعت بزرگ داروسازی از طریق تشخیص اینکه چه دارویی موفق به اخذ تاییدیه ‌FDA شده و چه دارویی شانس پایین موفقیت دارد، کمک کند.

 • HealX

از طریق آزمایش داروهای فعلی با استفاده از هوش مصنوعی، سعی دارد دارو و درمان‏های جدید برای بیماری‏های نادر ایجاد کند. فناوری شرکت HealX باعث موفقیت این شرکت در تولید دارویی برای بیماری Fragile-X در کمتر از ۱۸ ماه و آمادگی سریع برای انجام تست‏های کلینیکال شد. در یک مورد خاص، HealX توانست ۸۰درصد زمان کمتری برای رسیدن به آزمایشات انسانی نسبت به تولیدکننده داروهای معمولی صرف کند که باعث تبدیل‌ HealX به یکی از نوآورترین استارتاپ‏های حوزه سلامت شد. این شرکت دارای HealNet ، یکی از بزرگ‏ترین و پیچیده‏ترین بانک‌های اطلاعاتی بیماری‏های نادر در جهان است. HealX ادعا می‌کند که پایگاه داده آنها بیش از یک میلیارد اطلاعات مستند از بیماری‏های نادر، بیماران و داروهایی که قبلا استفاده شده را در‌بر‌می‌گیرد.

 • Embleema

به‌تازگی یک شبکه blockchain مراقبت‏های بهداشتی منطبق با قانون قابلیت انتقال و مسئولیت بیمه سلامت را راه‏اندازی کرده‏است که به بیماران امکان دسترسی و اشتراک سوابق پزشکی با محققان و پزشکان را می‏دهد. علاوه بر این، این راه‌حل جدید به بیماران کمک می‌کند تا داده‌های خود را تلفیق کرده و حتی از به‌اشتراک‌گذاری آن با اشخاص مختلف مانند محققان دارویی، آژانس‏های بازاریابی و غیره سود ببرند. بیمارانی که از این سیستم عامل استفاده می‏کنند، در ازای به اشتراک‌گذاری داده‏های پزشکی خود با محققان می‏توانند درآمد به‌صورت رمزارز داشته باشند. فناوری شگفت‌انگیز Embleema با تحول صنعت داده‏های پزشکی، برای بیماران و محققان پیروزی بزرگی محسوب می‏شود.

 • Alector
خواندن
استارتاپ‌های ارزشمند جهان در سال ۲۰۱۸(قسمت دوم)

با ترکیب پیشرفته‏ترین فناوری آنتی‌بادی و اکتشافات جدید در زمینه عصب ایمونولوژی، ماموریت جدیدی در مبارزه با بیماری‌های عصبی را دنبال می‏کند. طبق گفته Pitchbook ، «فناوری آنتی‌بادی این شرکت باعث تولید و معتبر ساختن داروهای آنتی‌بادی با ویژگی‏های عملکردی مانند اهداف تغییر بیماری و ایجاد درمان جدید برای بیماری آلزایمر و دیگر اختلالات عصبی و توانمند‌سازی پزشکان در مهار سیستم ایمنی بدن در مبارزه با زوال عقل و تولید عصب می‌شود.» ‌Arnon Rosenthal، مدیر‌عامل این شرکت امیدوار است که راه‌حل او باعث تقویت و احیای سلول‏های ایمنی در مبارزه و احتمالا درمان این بیماری‏ها شود. تمرکز فعلی Alector ‌روی مبارزه با آلزایمر با ایجاد روش‏های درمانی با آنتی‌بادی است که می‏تواند به جلوگیری از تخریب نورون‌های عصب کمک کند.

 • BenevolentAI

مدعی است با استفاده از هوش مصنوعی برای رمزگشایی فرآیندهای مولکولی مرتبط با بیماری‏های خاص، می‌تواند درمان‏های دارویی ویژه را برای بیماران خاص ترکیب کند. در حال حاضر، این شرکت قادر به درمان بهتر و امیدوارانه‏تر بیماری‏هایی است که نسبت به درمان‏ها بی‌پاسخ بوده‏اند. از پلتفرم BenevolentAI برای ایجاد روش‏های درمانی برای بیماری‏های لاعلاج مانند بیماری نورون حرکتی، بیماری پارکینسون، گلیوبلاستوما و سارکوپنی استفاده می‏شود. با طراحی بیش از ۲۰‌برنامه دارویی، این شرکت اخیرا قصد خود برای نوآوری در سایر زمینه‏های تخصصی مانند مواد پیشرفته، کشاورزی و ذخیره انرژی را اعلام کرده‏است.

 • K

یک اپلیکیشن رایگان سلامت هوش مصنوعی منطبق با قانون قابلیت انتقال و مسئولیت بیمه سلامت است (در اندروید و IOS قابل دسترسی است) که اطلاعات کاربران را در مورد پیشینه پزشکی و شرایط مزمن آنها به‌صورت ناشناس جمع‏آوری می‏کند. این نرم‌افزار با تجزیه و تحلیل داده‌های صدها هزار بیمار در بانک اطلاعاتی ناشناس خود، از هوش مصنوعی برای ارائه بینش و نکاتی درمورد چگونگی مدیریت بهتر شرایط پزشکی افراد استفاده می‏کند. هر کاربری می‏تواند علائم و بیماری‏های خود را برای دیدن لیستی از تشخیص‏های احتمالی در این اپلیکیشن وارد کند. از همه مهم‏تر، بر اساس اطلاعات وارد شده، به کاربران گزینه ارتباط با متخصصان مناسب در محل اقامت‌شان نشان داده می‌شود. با بیش از یک‌سوم از کاربران اینترنت که برای تشخیص شرایط پزشکی از اینترنت استفاده می‏کنند، این پایگاه داده، بازی را برای صدها میلیون نفر در سراسر جهان تغییر خواهد داد.

 • Hu-manity.co
خواندن
معرفی استارتاپ Motiv، حلقه‌ای برای تایید ورود به حساب‌های کاربری

به کاربران اجازه می‏دهد تا داده‏های بیمار خود را به طور مستقیم با قطع واسطه به صنعت داروسازی بفروشند. مأموریت این شرکت ایجاد یک «حقوق بشری غیر‌متمرکز جدید» با استفاده از فناوری اختصاصی blockchain و اعلام توانایی فروش داده‏های پزشکی فرد، به‌عنوان سی‌ویکمین حقوق بشر استHu-manity.co . در حال راه‌اندازی یک برنامه جدید تلفن همراه است که به کاربران اجازه می‌دهد داده‌های پزشکی خود را برای تحقیقات پزشکی یا اهداف بازاریابی بفروشند یا اجاره دهند. هر فرد می‌تواند پروفایل مشخصات پزشکی شخصی خود را ایجاد کند که توسط محققان داروسازی که به دنبال افراد خاص برای شرکت در مطالعات یا آزمایش‏های پزشکی هستند، قابل جستجو باشد. این پلتفرم به کاربران امکان می‏دهد تا در ازای داده‏ها و مشارکت خود، مستقیما در داخل برنامه پول دریافت کنند. در صورت موفقیت، Hu-manity.co باعث شفافیت زیادی ‌در بازار سوابق پزشکی می‌شود.

 • Prognos

با ۱۶‌میلیارد پرونده مرتبط با ۱۸۵‌میلیون بیمار، ثبت Prognos بزرگ‌ترین پایگاه داده یکپارچه از چند منبع تشخیص بالینی است. Prognos با استفاده از زیرساخت‏های منطبق با قانون قابلیت انتقال و مسئولیت بیمه سلامت و جمع‌آوری و عادی‌سازی آنها، تفسیر بالینی از داده‌های تشخیص بالینی را ارائه می‏کند. این پلتفرم هوش مصنوعی از الگوریتم‏های بالینی‏ با بیش از ۳۰ شرط استفاده می‏کند تا پیش‌بینی اولیه ابتلا به بیماری، نیاز به طرح درمانی، فرصت‏های آزمایش بالینی موجود، آشکارسازی شکاف‏های مراقبتی و نشان‌دادن خطر را ایجاد کند. از ترکیب این منابع می‏توان هشدارهایی ایجاد کرد که به بیماران در یافتن بهترین درمان‏ها در سریع‌ترین زمان ممکن، بهبود مدیریت موارد ابتلا و پیشرفت سریع در مطالعات بالینی کمک می‏کند.

 • Tempus

Tempus نیز مانند پروگنوس امیدوار است که بتواند از داده‏های بیماران قبلی در ارائه خدمات به بیماران فعلی استفاده کند. Tempus «بزرگ‌ترین کتابخانه داده‏های بالینی و مولکولی» در جهان را به همراه یک سیستم عامل برای «دسترسی آسان و مفید به داده‌ها با محوریت سرطان» ایجاد کرده است. محققان و پزشکان می‌توانند از این مجموعه بهره‏مند شوند. محققان می‌توانند برای ظاهر‌ساختن الگوهای بیماری‌ها و درمان‌شان از آن استفاده کنند. پزشکان می‌توانند برای اختصاصی‏سازی درمان سرطان برای هر بیمار از آن استفاده کنند.

 • Paige
خواندن
بزرگ‌ترین مشکلاتی که از رشد استارتاپ جلوگیری می‌کنند

با استفاده از الگوریتم ‏های جدید یادگیری عمیق، شبکه‌های عصبی مصنوعی و مدل‌های تولیدی که قادر به یادگیری کارآمد از داده‌های بصری و بالینی هستند، Paige در حال استفاده از اطلاعات ده‌ها هزار اسلاید پاتولوژی برای تغییر تشخیص بالینی و درمان سرطان است. این شرکت در حال حاضر برای کمک به این فرایندها در حال توسعه ماژول‌های خاص بیماری است که به این فرایند کمک کند. متخصصان پزشکی می‏توانند از این داده‏ها برای ارزیابی دقیق‏تر و برنامه‌ریزی درمان استفاده کنند.

 • Flatiron Health

یک ارائه‏ دهنده خدمات فناوری پزشکی است. این شرکت با استفاده از داده‌های ناشناس بیماران، آزمایشگاه ‏ها، منابع تحقیقاتی و شبکه ‏های پرداخت‌کننده‌، به ‌یکی از منابع اصلی برای کسانی ‌که تحقیقات انکولوژی انجام می‏ دهند، تبدیل شده است. با استفاده از پایگاه داده عظیم خود در Oncono Cloud، که شامل میلیارد‏ها نقاط داده از میلیون‏ ها بیمار مبتلا به سرطان است، محققان می‏توانند راه‏ های بهبود نتایج آزمایشات بالینی، بهینه‌سازی ارزیابی صلاحیت آزمایش بالینی و امکان نوآوری در تحقیقات شرکت‌های دارویی را بیاموزند.

 • Onkos Surgical

در حال توسعه تیم تحقیقاتی انکولوژی جراحی (SORT) است. SORT نتایج عملکردی، روانشناختی و انکولوژیکی عضلات اسکلت جراحی و دیگر انواع سرطان را جمع‏آوری می‏کند. این شرکت همچنین مدافع قوی ایمپلنت‏ های چاپی سه‌بعدی است و در حال یادگیری روش ‏های استفاده از این فناوری سه‌بعدی برای آماده‌سازی جراحان برای جراحی‏ های سرطان است.
Bay Labs, Inc از ترکیب یادگیری عمیق هوش مصنوعی با تصویربرداری قلبی و عروقی، به منظور بهبود تشخیص و مدیریت بیماری‌های قلبی و عروقی استفاده می‌کند. این شرکت با استفاده از فناوری‌های خود، سعی در ارائه آموزش‏ های مقرون‌به‌صرفه به مختصصان پزشکی در مورد چگونگی انجام و تفسیر اکوکاردیوگرام‌ها که یک زمینه بسیار تخصصی است، دارد. آنها امیدوارند که چنین آموزش‌هایی در دسترس همه متخصصان پزشکی قرار گیرد و مراقبت بیشتری از بیماران در درمان بیماری ‏های قلبی ارائه شود.

 • Bay Labs

به عنوان یکی از امید‌بخش‌ترین استارتاپ‌های هوش مصنوعی در گروه تأثیرات اجتماعی در رویداد رقابت NVIDIA در سال ۲۰۱۷ شناخته شد.

منبع: هفته نامه شنبه

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *