استارتاپ فین‌تک رابین‌هود برای IPO آماده می‌شود

استارتاپ فین‌تک رابین‌هود برای IPO آماده می‌شود

موفقیت IPO شرکت رابین‌هود؛ ممکن است نظر سرمایه‌گذاران را در مورد بالغ بودن و سودآوری صنعت و شرکت‌های فین‌­تک تغییر دهد.استارتاپ رابین‌هود که به‌عنوان یکی از یونیکور‌ن‌های صنعت فین‌تک شناخته می‌شود؛ تاکنون خدماتی نظیر معاملات آزاد سهام، طرح اختیار خرید سهام و معاملات دارایی‌های رمزنگاری‌شده را ارائه داده است. بایجو بتمدیرعامل این استارتاپ هفته‌ی گذشته به TechCrunch گفته بود که این مجموعه، برای عرضه‌ی عمومی سهام آماده می‌شود. این شرکت پنج‌ساله‌ی آمریکایی، ۵۳۹ میلیون دلار جذب سرمایه داشته و در حال حاضر ارزش آن ۵.۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

رابین‌هود در تلاش برای برگزاری IPO، در حال استخدام یک مدیر ارشد مالی (CFO) است و هم‌زمان پروسه‌ی ممیزی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و یکی از بازرسان بازار اوراق بهادار آمریکا به نام FINRA را نیز سپری می‌کند.

این شرکت علاوه بر سرویس «رابین‌هود گلد»، که مشتریان برای شارژ ماهانه‌ی آن بین ۱۰ تا ۲۰۰ دلار می‌پردازند، از جمع‌آوری سود سرمایه‌ی ذخیره‌شده کاربران در حساب‌های رابین‌هود نیز کسب درآمد می‌کند. به‌علاوه جریان سفارشات را نیز به  صرافی‌هایی که به دنبال معاملات امن هستند، می‌فروشد.

استارتاپ فین‌تک رابین‌هود برای IPO آماده می‌شود

رابین‌هود از پایگاه مشتریان قابل‌توجهی بهره می‌برد؛ اما نمی‌توان منکر شد که این بازار، به‌شدت رقابتی است. رابین‌هود سال گذشته پایگاه کاربری خود را دو برابر کرد و به چهار میلیون نفر رساند تا از سرویس‌های جدید و درخشان خود نظیر مبادلات دارایی‌های رمزنگاری‌شده پشتیبانی کند. تصمیم این شرکت مبنی بر برگزاری IPO نشان می‌دهد که استراتژی شرکت برای دستیابی به کاربران بیشتر (از طریق پیشنهاد خدمات ارزان‌قیمت) تا چه حد موفق بوده است.

خواندن
اپل، استارتاپ Xnor را خریداری می‌کند

اما رقبای رابین‌هود، هم شرکت‌های بزرگ هستند و هم استارتاپ‌ها. به‌عنوان‌مثال جی پی مورگان، اخیراً به مشتریان خود پیشنهاد داده از طریق سرویس جدید سرمایه‌گذاری این شرکت، ۱۰۰ معامله‌ی رایگان انجام دهند. نئوبانک بریتانیاییرولوت (Revolut) نیز به‌تازگی خدمات ارزهای رمزنگاری‌شده را به سرویس‌های خود اضافه کرده است. کاربرانی که از پلتفرم این شرکت استفاده کنند، از پرداخت کمیسیون خدمات تجاری معاف خواهند بود.

استارتاپ فین‌تک رابین‌هود برای IPO آماده می‌شود

اگر IPO رابین‌هود موفق پیش برود، دیگر شرکت‌های فین‌­تک نیز تشویق می‌شوند که این راه را دنبال کنند. در سال‌های اخیر، شرکت‌های فین‌­تک  آمریکایی به‌ندرت عرضه‌ی سهام موفقی داشته‌اند. برای مثال سهام شرکت‌های LendingClub و OnDeck، اصلاً در شرایط خوبی نیست.

بااین‌حال اگر رابین‌هود عرضه‌ی سهام عمومی موفقی داشته باشد و مزیت خود را به سرمایه‌گذاران ثابت کند، احتمالاً استارتاپ‌های بیشتری برای پیمودن این راه انگیزه پیدا می‌کنند.

از طرف دیگر، این IPO می‌تواند به سرمایه‌گذاران ثابت کند که صنعت فین‌تک، به‌اندازه‌ی کافی بالغ و سودآور است. به همین دلیل موفقیت یا شکست IPO رابین‌هود، تأثیر بسیار مهمی در تصمیم‌گیری سایر استارتاپ‌های فین‌تک جهان خواهد داشت.

منبع: زومیت

استارتاپس لند

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *