۱۰ استارت‌آپ که با توسعه از طریق برون‌سپاری به موفقیت دست‌یافته‌اند

۱۰ استارت‌آپ که با توسعه از طریق برون‌سپاری به موفقیت دست‌یافته‌اند

همان‌طور که احتمالا می‌دانید توسعه از طریق برون‌سپاری یکی از اقداماتی است که به بسیاری از استارت‌آپ‌های شناخته‌شده کمک کرده است تا از سایرین پیشی بگیرند. در اینجا توضیح می‌دهیم که دلیل این پیشرفت چیست. هر استارت‌آپی در طول چرخه زندگی‌اش با چالش‌های مختلفی روبروست.  بسیاری از این چالش‌ها بی‌اهمیت هستند ولی برخی از آن‌ها می‌توانند از همان ابتدا مانع از پیشرفت استارت‌آپ شوند.

بعضی از این چالش‌های بسیار مهم عبارتند از: پیاده‌سازی فناورانه ایده‌ها، رشد سریع و توسعه تیم. آیا توسعه از طریق برون‌سپاری می‌تواند به استارت‌آپ‌ها کمک کند تا از عهده این چالش‌ها برآیند؟ پاسخ کوتاهی که می‌توان به این سوال داد این است: «بله.» اما اجازه دهید این مساله را عمیق‌تر بررسی کنیم. استارت‌آپ‌ها چگونه و بسته به چه شرایطی به‌واقع می‌توانند به پیشرفت فناورانه دست پیدا کنند؟

 

دلیل نیاز به توسعه از طریق برون‌سپاری چیست؟

با توسعه نرم‌افزار به شیوه برون‌سپاری دیگر نیازی نیست که کارآفرینان، نگران انتخاب فناوری درست باشند و شب و روز وقت خود را صرف کدگذاری و آزمایش و … کنند. وقتی کارآفرین از یک شرکت یا دست‌کم یک تیم دیگر کمک می‌گیرد، می‌تواند روی استراتژی‌های بازاریابی مناسب تمرکز کند، به دنبال سرمایه‌گذار باشد یا ایده‌های جدیدی را خلق نماید و زمان ارزشمند خود را صرف رشد کسب‌وکار ارزشمندش نماید. در بیشتر مواقع، سهامداران مفهوم فوق‌العاده‌ای در ذهن دارند و برای اجرای آن ازنظر فناورانه به کمک نیاز دارند، چرا که پیاده‌سازی فناوری در اغلب موارد کار دشواری است و کارآفرین از عهده آن برنمی‌آید.

 

شرکت‌هایی که با توسعه از طریق برون‌سپاری به موفقیت دست‌یافته‌اند

برخی از ما همچنان مزایا و معایب کار با تیم ایده‌آل خود را سبک و سنگین می‌کنیم، تیمی که بتواند ما را به موفقیت برساند و پایان موفقیت‌آمیزی برای شرکت ما رقم بزند. ولی پیشنهاد ما این است که ابتدا ببینیم آن‌هایی که قبلا با این روش موفق شده‌اند چه انتخاب‌هایی داشته‌اند:

خواندن
چگونه یک ارائه‌ آسانسوری برای استارتاپ بنویسیم؟

۱- Opera: این شرکت برای ایجاد و اجرای پلتفرم سایت خود بر توسعه‌دهندگان کشورهای دیگر تکیه کرد.

۲- MySQL: این شرکت اغلب از نیروی ستادی موجود در کشورهای مختلف به‌صورت برون‌سپاری استفاده می‌کرد تا بازه عملیات خود را در مناطق گوناگون افزایش دهد.

۳-Githubاین شرکت از تعداد زیادی فریلنسر یا آزادکار استفاده کرده است که به‌طور مجازی از خانه با شرکت همکاری می‌کرده‌اند.

۴Basecampاین شرکت نیز از همان استراتژی Github برای برون‌سپاری استفاده کرده و درنهایت به یکی از رهبران عرصه فناوری تبدیل‌شده است.

۵Skypeهمه می‌دانند که اسکایپ همواره با یک تیم توسعه خارجی کار می‌کرده است که درنهایت باعث شده به یکی از پیشگامان بازار تبدیل شود.

۶JPay.com: شرکت‌های خارجی فناوری و زیرساخت این شرکت را می‌ساخته‌اند و تضمین کیفیت، مهندسی و ساخت سخت‌افزار را انجام می‌دادند. درنهایت مالکان این شرکت موفق شدند آن را به Securus Technology بفروشند.

۷-Fab: این استارت‌آپ بزرگ با شرکت‌های دیگر برای توسعه همکاری کرده است تا زمانی که نشانه‌هایی از رشد کسب‌وکار مشخص شد، بتواند جذب سرمایه شرکت را افزایش دهد.

۸Alibaba.comبسیاری از افراد این شرکت را با نام «eBay چین» می‌شناسند. جک ما (Jack Ma)، موسس این شرکت، و دوستانش، وقتی به‌تازگی شرکت را راه‌اندازی کرده بودند فرایند توسعه را برون‌سپاری کردند.

۹Slack: این شرکت در روزهای اول توسعه محصولاتش را برون‌سپاری کرده بود. امروز ارزش این شرکت ۳ میلیارد دلار است.

۱۰Gliffyاین شرکت ابزارهای مبتنی بر وب را برای نشانه‌گذاری نمودارهای مختلف ارایه می‌کند و ابعاد خاصی از توسعه فناوری خود را برون‌سپاری کرده است.

خواندن
سامانه نوآفرین چه تسهیلاتی به استارتاپ‌ها ارائه می‌کند؟

 

قبل از پیدا کردن شرکتی برای فروش نرم‌افزار چه مواردی را باید بدانید

این سوال که آیا استارت‌آپ‌ها باید فرایند توسعه را برون‌سپاری کنند یا خیر، همچنان بحث‌برانگیز است، به‌خصوص در مورد اینکه چه چیز باید برون‌سپاری شود و چه زمانی باید این کار صورت بگیرد. بر این اساس، پیش ‌شرط‌های لازم برای توسعه موفق از طریق برون‌سپاری پروژه‌های استارت‌آپی چیست؟

همواره از درخشان بودن سوابق همکاری شرکت با استارت‌آپ‌های دیگر مطمئن شوید

شما باید به‌طور دقیق بدانید که چه شرکتی را می‌خواهید استخدام کنید. همواره از سابقه موفق همکاری آن شرکت با استارت‌آپ‌ها اطمینان حاصل کنید. هیچ‌وقت در مورد اعتبار و اعتماد، مصالحه نکنید. هیچ‌وقت شرکت متوسطی را صرفاً به خاطر ارزان بودن خدماتش انتخاب نکنید چرا که کسب‌وکارتان را به دردسر خواهد انداخت.

هنگام انتخاب شرکتی برای توسعه نرم‌افزار، از فرایندی عینی برای ارزیابی استفاده کنید

شما کاملاً حق دارید از شرکت مربوطه بخواهید مدارکی دال بر شایستگی‌اش ارایه کند. وب‌سایت شرکت را مطالعه کنید، از آن‌ها درخواست مطالعه موردی و معرف کنید، و برندشان را آزمایش کنید. به‌طور خلاصه، توجه کاملی به ارتباطات آن‌ها داشته باشید.

بودجه محدودی در نظر نگیرید

قبل از آنکه وارد مذاکره با شرکت موردنظر شوید اکیدا توصیه می‌کنیم حداقل برای ۱ تا ۲ سال برنامه مالی داشته باشید. با این کار می‌توانید شرکای فناورانه باتجربه‌ای را جذب کنید که به شما کمک می‌کنند کسب‌وکارتان را پرورش و توسعه دهید.

حفاظت‌های قانونی از ایده و مالکیت فکری را فراموش نکنید

همواره با شرکت موردنظر قراردادها و توافقنامه‌های مناسبی امضا کنید. البته امضای قرارداد امری بدیهی است ولی بیشتر استارت‌آپ‌ها به دلیل فضای دوستانه و غیررسمی خود اغلب ملزومات رسمی و قانونی را نادیده می‌گیرند. توجه داشته باشید که توافقنامه‌های قانونی در رابطه با مالکیت فکری برای حفظ دارایی‌های فکری کسب‌وکار و رها کردن شما از مشکلات احتمالی سال‌های آتی، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین در مورد توافقنامه عدم افشا (NDA) با کارشناسان حقوقی مشورت کنید.

خواندن
۷ عامل موفقیت در بازاریابی استارتاپ ها

 

همواره هنگام انتخاب شرکت برای توسعه نرم‌افزار، بزرگ فکر کنید

یکی از دغدغه‌های فکری شما باید تعهد بلندمدت شرکت موردنظر در قبال کسب‌وکار شما باشد. به‌بیان‌دیگر شما باید برای طولانی‌مدت با آن شرکت کار کنید، چرا که اولاً نباید اجازه دهید شرکت دیگری کد شما را مورداستفاده قرار دهد. مراقب باشید اوضاع همواره آن‌طور که انتظار می‌رود پیش نمی‌رود. دوم آنکه شرکتی که نسبت به ارتباطی بلندمدت متعدد می‌شود دیگر یک شرکت فرعی نیست، بلکه شریک فناورانه شماست. بدین ترتیب می‌تواند امور مربوط به مدیر ارشد فناوری را به افرادی بسپارید که با فناوری آشنایی کامل دارند و روی آنچه که به‌واقع برای کسب‌وکار شما مهم است تمرکز می‌کنند. درنهایت هرزمانی که تمایل داشته باشید می‌توانید خودتان هم درگیر ماجرا شوید و در تمامی فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکارتان مشارکت کنید، برای مثال می‌توانید تیم توسعه‌دهندگان را مدیریت کنید یا برای معرفی کسب‌وکارتان در بازار از آن‌ها کمک بخواهید.

 

بیایید جمع‌بندی کنیم

قصد دارید اپلیکیشنی بسازید اما ازنظر فناوری، خدمات مربوط به مدیر ارشد فناوری یا مشاوره کسب‌وکار به کمک نیاز دارید؟ برای صرفه‌جویی در وقت و پول خود یک شرکت قابل‌اعتماد دیگر پیدا کنید تا این کارها را برای شما انجام دهد. برای این کار، بررسی‌های لازم را انجام دهید، گفتگو کنید، فکر کنید و همه‌چیز را در نظر بگیرید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که آن شرکت تا چه اندازه معتبر است. فراموش نکنید که درنهایت خودتان مسئول نتایج و دستاوردهای کسب‌وکارتان هستید.

منبع: آی سی تی استارتاپز

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *