تصاویر در بازاریابی محتوایی

تصاویر در بازاریابی محتوایی – چگونه از آن‌ها استفاده کنیم؟

این که امروز  در برنامه بازاریابی محتوایی، متن به تنهایی کافی نیست و باید از تصاویر برای بالا بردن جذابیت محتوا کمک گرفت و ما به سمت محتوایی جذب می‌شویم که چشم‌نواز باشد امری بدیهی‌ست و هر کس با قدری تامل به این مسئله پی خواهد برد. در این مقاله قصد داریم ابتدا به طور خلاصه نگاهی به معجزه‌ی استفاده از تصاویر در برنامه‌ی محتوایی بیاندازیم و سپس چند نمونه از استراتژی های محتوایی مبتنی بر تصویر و راهنمایی برای استفاده از درست و اصولی از تصاویر ارائه کنیم. این شما و این هم تصاویر در بازاریابی محتوایی:

هرگز قدرت تصاویر را نادیده نگیرید

ما در طول روز با حجم زیادی از اطلاعات و محتواها مواجه هستیم، از خواب که بیدار می‌شویم تا لحظه ای که بخوابیم حجمه‌ی زیادی از اطلاعات از گوشی هوشمند ما تا صفحه ی مانیتور به سمت ما سرازیر می شود، و قطعا ما به تمام آن ها توجه نمی کنیم! از خود شما شروع می کنم از میان این همه اطلاعات به کدام یک بیشتر از همه توجه می کنید؟ کدام را به اشتراک می گذارید؟ البته اگر در حال خواندن این مقاله هستید جزو معدود افرادی هستید که به دنبال پاسخ سوالاتتان هستید و به محتوای متنی توجه می کنید اما واقعیت این است که محتوای تصویری بیشترین سهم از توجه مخاطبان را به خود اختصاص داده اند کافی است نگاهی به این اینفوگرافیک بندازید تا متوجه شوید.

چطور از تصاویر برای کسب و کارم استفاده کنم؟

خب حالا که متوجه اهمیت تصاویر در بازاریابی محتوایی شدیم سوال اصلی اینجاست که تصاویر در کجای برنامه‌ی محتوایی کسب و کار ما جا دارد و چطور باید از آن ها استفاده کرد؟

خواندن
۱۰ تکنیک عالی روانشناسی برای افزایش مشتری‌ها و فروش-قسمت دوم-

در برنامه‌ی محتوایی تصاویر گاهی می‌تواند نقش اصلی را بازی کند و گاهی می تواند به عنوان مکمل و عنصر جذابیت بخش در کنار محتوای متنی قرار بگیرد که در هر صورت شما باید اصولی را رعایت کنید و همواره این سوال را از خود بپرسید “چرا این عکس؟”

احتمالا بارها مثال معروف برند GOPRO و استراتژی محتوایی آن را شنیده اید، درست زمانی‌که همه‌ی دوربین‌های دیجیتال شبیه به هم بودند، گوپرو چرخشی کاملا جدید و جذاب ایجاد کرد و با خلاقیت و مزیت رقابتی این امکان را برای مصرف کنندگان محیا کرد تا از خود در هر حالتی مثل دوچرخه سواری یا کوهنوردی عکس بگیرند و عکس های خود را با نام GOPRO و هشتگ این برند در شبکه های اجتماعی منتشر کنند، در واقع کاربران این برند، خود تولیدکنندگان محتوا و رسانه ی GOPRO شدند. اما خب شاید خدمات یا کالای شما مانند GOPRO نباشد و نتوانید چنین استراتژی را الگوی خود قرار دهید.

تصاویر در بازاریابی محتوایی – چگونه از آن‌ها استفاده کنیم؟

در واقع نقش و تاثیر تصاویر در برنامه ی بازاریابی را نمی توان نادیده گرفت و حتی اگر برنامه‌ی بازاریابی محتوایی شما تصویر محور نباشد و شما صرفا بخواهید از تصاویر برای  بالا بردن جذابیت محتوای متنی استفاده کنید باید برای انتخاب تصاویر به نکاتی توجه داشته باشید. که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها نگاهی می‌کنیم.

امروزی باشید!

تصویرسازی، عکاسی و یا حتی تغییر اساسی تصاویری که دانلود می کنید (مثل فوتومونتاژ) بهترین و ایده‌آل ترین راه هستند اما همانقدر هزینه بردار می باشند، اگر با هزینه های بالای عکاسی و گرافیست حرفه‌ای مشکلی ندارید بهترین راه را انتخاب کنید اما اگر هزینه‌ی زیادی نمی خواهید پرداخت کنید ناچار هستید عکس ها را دانلود کنید اما برای انتخاب تصاویر توجه داشته باشید تا از طرح های قدیمی و دمده استفاده نکنید چرا که این عکس ها:

  • در میان تصاویر جدید هیچ جذابیتی ندارند و کیفیت محتوای شما را زیر سوال می برند!
  • بارها توسط افراد مختلف استفاده شده‌اند و امروز به چشم اسپم دیده می شوند.
  • تکراری هستند آنقدر تکراری که برند و محتوای شما میان آن‌ها گم می‌شود.
خواندن
مهارت های مورد نیاز یک بازاریاب برای ورود به استارتاپ

همه از یک خانواده

در مقاله‌ی برندینگ چیست با مفاهیم و اصول کلی برندینگ آشنا شدید، در انتخاب تصاویر نیز درست مانند دیگر المان‌های برند باید به این نکته توجه داشته باشید که میان همه‌ی آن‌ها تشابه و همخوانی وجود داشته باشد طوری که مخاطب با دیدن هر کدام متوجه شود که همه‌ی آن‌ها متعلق به یک برند و از یک خانواده هستند، این همخوانی باید میان عکس‌ها، وکتورها و حتی کاراکترهای شما وجود داشته باشد.

تصاویر در بازاریابی محتوایی

سبک خاصی برای تصویرسازی و عکاسی داشته باشید

برای این کار حتما نباید از سبک‌های خاص عکاسی استفاده کنید، می تونید با در نظر گرفتن طیف خاص نور و رنگ میان عکس ها هارمونی منحصر به فردی ایجاد کنید، برای تصویرسازی وکتورها همیشه از یک الگو پیروی کنید حتی اگر عکس ها و وکتورها را دانلود می کنید سعی کنید همه‎ی آن‌ها از الگوی خاصی پیروی کنند.

برای درک بهتر این مسئله می تونید به عکس های نوتلا، دیجیکالا یا ایرانسل نگاهی بکنید.

با بودجه‌ی کم چه کاری می‌تونم بکنم؟

گفتیم که بهترین کار تولید عکس های یونیک و منحصر به برند خودتونه اما اگر امکان عکاسی یا تصویرسازی را ندارید و کسب و کار کوچکی هستید، می تونید از سایت های زیر عکس های با کیفیت مطابق با اصول و  چهارچوب برندتون دانلود کنید.

  • pexels.com
  • freepik.com
  • littlevisuals.co
  • photopin.com

منبع:modir.tv

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *