آشنایی با استارتاپ هایی در حوزه تکنولوژی آب که به رشد صنعت کشاورزی کمک می‌کنند

در این مقاله می‌خواهیم درباره استارتاپ هایی صحبت کنیم که برای حل بزرگترین چالش صنعت کشاورزی، یعنی مصرف آب تلاش می‌کنند. ریسک‌ها و مشکلات زیادی در کنار ظهور تکنولوژی به وجود می‌آید، اما افراد باهوش زیادی هستند که با راه‌های نوآورانه برای حل مشکلات تلاش می‌کنند. استارتاپ هایی که در حوزه تکنولوژی آب فعالیت می‌کنند جزو همین دسته هستند. تقریبا 70 درصد آب شیرین جهان برای آبیاری محصولات کشاورزی صرف می‌شود. در ایالات متحده آمریکا، کشاورزی 80 درصد آب‌های روی زمین و زیر زمین را مصرف می‌کند و در برخی ایالات غربی این عدد به 90 درصد می‌رسد. به علاوه بعد از بررسی‌ها مشخص شده است که فقط نیمی از این مقدار آب به چرخه طبیعت باز می‌گردد.

در ادامه لیستی از هشت استارتاپ آمده است که در حوزه تکنولوژی آب و کم کردن و کنترل آب مصرفی زمین‌های کشاورزی فعالیت می‌کنند.

سنسورهای کشت

  • Arable
استارتاپ های حوزه تکنولوژی آب

این استارتاپ 75 میلیون دلار به علاوه ضمانت‌های دولتی جذب کرده است. همچنین مبلغ 4 میلیون دلار از بنیاد ملی علوم نیز گرفته است. اخیرا و در ماه مارچ این استارتاپ توانست در آخرین دور جذب سرمایه 4.25 میلیون دلار دیگر جذب کند.

سنسورهای خورشیدی Arable از 40 نوع اطلاعات مختلف استفاده می‌کنند تا به کشاورز در زمینه کشت و آبیاری کمک کنند. داده‌هایی که این سنسورها جذب می‌کنند شامل فشار هوا، میزان رطوبت و مقدار سبز بودن گیاه می‌شود. طبق گزارشات استفاده از این سنسورها به قدری آسان است که حتی افرادی که در شهر زندگی می‌کنند نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

AquaSpy

استارتاپ های حوزه تکنولوژی آب

استارتاپ AquaSpy که در استرالیا قرار دارد، سنسورهایی می‌سازد که به ریشه مشکلات آبیاری توجه می‌کنند. این استارتاپ حوزه تکنولوژی آب نزدیک به 11 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. AquaSpy یک سیستم تمام اتوماتیک نظارت بر خاک ارائه می‌دهد که علاوه بر اندازه‌گیری رطوبتِ خاک، دما و رسانایی آن را هم اندازه می‌گیرد. در آخرین بخش اندازه‌گیری یعنی مقدار رسانایی، این سنسور مقدار نمک‌آلود بودن خاک را تا عمق 1.2 متری بررسی می‌کند. با دانستن میزان رسانایی خاک کشاورز می‌تواند مناسب‌ترین جا برای اضافه کردن کود و باقی مواد شیمیایی را پیدا کند. این شرکت ادعا کرده است که محصولش می‌تواند 10 تا 40 درصد شرایط زمین را بهبود بخشد.

خواندن
معرفی استارتاپ لاکچری Minte

Hortau

استارتاپ های حوزه تکنولوژی آب

استارتاپ Hortau سن زیادی دارد (نزدیک به 15 سال) و در کالیفرنیا واقع شده است. این استارتاپ در زمان تأسیس 21.5 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و اخیرا توانسته 10 میلیون دلار دیگر جذب کند. سنسورهای هوشمند این شرکت میزان تنش خاک را اندازه‌گیری می‌کنند. اندازه تنش خاک به کشاورز کمک می‌کند مقدار مناسب آبی که باید به زمین داده شود را به دست بیاورد.

یک روزنامه محلی گزارش داده است اعضای این شرکت در سال گذشته دو برابر شده‌اند و همچنین میزان درآمد و سود آن‌ها نیز 50 درصد رشد داشته است. اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سنسورهای این شرکت می‌تواند در هر دستگاهی استفاده شود. کاربران همچنین می‌توانند برای استفاده‌های دیگری نظیر هشدارهای آتش و غیره از این سنسورها استفاده کنند.

  • CropX
آشنایی با استارتاپ هایی در حوزه تکنولوژی آب که به رشد صنعت کشاورزی کمک می‌کنند

استارتاپ CropX در تل‌آویو واقع شده است. این استارتاپ در دور آخر جذب سرمایه توانسته 10 میلیون دلار بگیرد. قیمت هر سنسور این استارتاپ 600 دلار است و قیمت خدمات ابری‌اش نیز از 275 دلار شروع می‌شود. این استارتاپ ادعا می‌کند سنسورهایش می‌توانند مقدار محصول را افزایش و در عین حال میزان مصرف آب را کاهش دهند.

مزرعه هوشمند

  • Smart Farm Systems
استارتاپ های حوزه تکنولوژی آب

بر اساس گزارشات این استارتاپ حدود 2.5 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. بر طبق گفته برندن فینچ، هم‌بنیان‌گذار این استارتاپ فعالیت این شرکت فراتر از سنسورها است.

«ما مزارع را به ملک‌هایی تبدیل می‌کنیم که مملو از شبکه هستند و استفاده از آن‌ها بسیار ساده است. در این سیستم شما می‌توانید پمپ‌ها، نقاط رطوبت، ایستگاه‌های آب و هوایی، سطح آب و زمان‌بندی را مدیریت کنید.»

این سیستم با فرکانس رادیویی خودش مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ برج مخابراتی نیاز ندارد.

خواندن
چرا استارتاپ‌ها بیشتر از سایرین قربانی کلاهبرداری می‌شوند

پرواز بلند

  • CeresImaging
آشنایی با استارتاپ هایی در حوزه تکنولوژی آب که به رشد صنعت کشاورزی کمک می‌کنند

CeresImaging در اُکلند واقع شده است. این استارتاپ با استفاده از عکس‌برداری از مناطق مختلف و نرم‌افزاری که ارائه می‌دهد می‌تواند مقدار تمرکز آبیاری را اندازه بگیرد و به کشاورزان در بهبود زمین کشاورزی کمک کند. این استارتاپ 8 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. هواپیماهای کوچکی که دوربین‌های مخصوصی دارند در ارتفاع کمی از بالای زمین کشاورزی پرواز می‌کنند و در شرایط مختلف از زمین و محصولات عکس می‌اندازند. عکس‌های مختلف می‌تواند داستان‌های متفاوتی از بخش‌های مختلف زمین ارائه بدهد. عکس زیر نشان‌دهنده بخش‌هایی است که بیشتر مقدار آبیاری در آن انجام شده است. این عکس به کشاورز کمک می‌کند در روش‌های آبیاری خود تجدید نظر کند.

در یکی از موارد استفاده از این سیستم گفته شده برای 65 هکتار هزینه عکس‌برداری 3200 دلار خواهد بود. تغییرات در مدل‌های آبیاری که با کمک این سیستم اتفاق می‌افتد، کارآمدی 16 هکتار را 40 درصد بهبود بخشیده است. این مقدار یعنی صرفه‌جویی حدود 120 هزار دلار در هزینه‌ها! به علاوه نظارت بر مصرف آب، سیستم این شرکت می‌تواند مقدار کلوروفیل و نیتروژن را نیز اندازه بگیرد؛ این مقادیر به کشاورز کمک می‌کنند تا متوجه شود که گیاهان به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت می‌کنند یا نه.

TerrAvion

آشنایی با استارتاپ هایی در حوزه تکنولوژی آب که به رشد صنعت کشاورزی کمک می‌کنند


TerrAvion یکی دیگر از استارتاپ هایی است که برای به دست آوردن اطلاعات و داده از بالای زمین کشاورزی آن را بررسی می‌کند. این استارتاپ 10 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. مثل استارتاپ قبلی، TerrAvion هم با استفاده از هواپیماهای کوچک بالای چندین هکتار زمین پرواز می‌کند. این هواپیماها دوربین‌های مخصوصی را حمل می‌کنند که در حالات مختلف عکس‌برداری می‌کنند. بر اساس گزارش AgFunder این استارتاپ به ازای عکس‌برداری از نیم هکتار، 4 دلار دریافت می‌کند.

خواندن
مدت زمان لازم برای موفقیت استارتاپ چقدر است؟

سیستم این استارتاپ یک نقشه حرارتی به کشاورز می‌دهد که با استفاده از آن مشخص می‌شود هر بخش چه مقدار آب دارد. این روش به کشاورز کمک می‌کند تا علم مورد نیاز برای تغییر روش آبیاری را به دست بیاورد. TerrAvion می‌تواند با استفاده از این عکس‌ها و میزان کلروفیل، سلامتی محصولات را نیز مشخص کند. تمام این اطلاعات می‌تواند از طریق کامپیوتر و موبایل در دسترس قرار بگیرد.

قدرت پمپ

  • PowWow‌
آشنایی با استارتاپ هایی در حوزه تکنولوژی آب که به رشد صنعت کشاورزی کمک می‌کنند

استارتاپی دیگر در کالیفرنیا است که یک نرم‌افزار را به عنوان خدمت ارائه می‌دهد و به ذخیره آب در زمین‌های کشاورزی کمک می‌کند. نرم‌افزار نظارت بر پمپی که این شرکت ارائه می‌دهد می‌تواند ناهنجاری‌ها را تشخیص دهد. برای مثال، این سیستم می‌تواند قبل از این که ناهنجاری‌ها بر روی زمین و مقدار آبیاری تأثیر بگذارد، آن را تشخیص دهد.

هر اتفاق ناهنجاری که به وجود بیاید بلافاصله کشاورز از طریق پیامک از آن مطلع می‌شود. هیچ سخت‌افزاری مورد نیاز نیست. این سیستم همچنین از اطلاعات و سنسورهای موجود مثل ایستگاه آب و هوایی و یا رطوبت خاک نیز استفاده می‌کند.

نتیجه‌گیری

در داستان اخیری که در مورد استارتاپ های تکنولوژی آب گفتیم، متوجه شدیم چه مقدار سرمایه کمی برای این حوزه وجود دارد. در حالی که هیچ کدام از شرکت‌های بالا نمی‌توانند دلارهای سرمایه گذار را به چیزی شبیه به فعالیت استارتاپ های اشتراک دوچرخه تبدیل کنند، به نظر می‌رسد زمانی که حوزه تکنولوژی آب با کشاورزی تلفیق می‌شود، علاقه بیشتری به سرمایه گذاری ایجاد خواهد شد. این‌طور که به نظر می‌رسد آب روزی ارزشمندتر از طلا یا نفت خواهد شد. و آن زمان این استارتاپ ها سود خیلی خوبی به دست خواهند آورد.

منبع: اکوموتیو

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *