همه چیز درباره عقد قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ!

همه چیز درباره عقد قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ!

اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی ایده و یا استارتاپی نو و خلاقانه باشید، احتمالا ساعت‌ها و روزهای زیادی را تا به حال برای پیدا کردن یک استارتاپ ایده آل سپری کرده‌اید و احتمالا اگر برای بار اولی است که دست به چنین کاری می‌زنید و تا به حال حتی یک نمونه قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ را نیز از نزدیک ندیده‌اید، انجام این کار کمی برایتان سخت و البته پر استرس خواهد بود.

در واقع یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سرمایه گذاری بر روی کسب و کارها و ایده‌های نو آشنا بودن با روال قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ است و اینکه بدانید برای انجام این کار چه قوانین و مقرراتی وجود دارد و شما باید به چه نکاتی توجه کنید، تا یک تجربه خوب و سودآور را به دست آورید. بهتر است در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا با هرآنچیزی که لازم است درباره قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ بدانید آشنا شوید و با ریسک‌ها و قوانین که در این مسیر احتمالا با آنها مواجه می‌شوید، آشنا شوید.

استارتاپ و سرمایه گذار در کنار هم!

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که هر کسب و کار و ایده‌ای برای اینکه به موفقیت دست پیدا کند، به سرمایه نیاز دارد و از طرفی برای اینکه شما به عنوان سرمایه گذار بر روی ایده استارتاپی هزینه کنید و یا به عنوان یک استارتاپ نیاز به یک سرمایه گذار داشته باشید، باید بدانید که ثبت یک قرارداد قانونی و مکتوب به عنوان تعهدی مهم و کلیدی در این کار محسوب می‌شود. در این قراردارد همه مسئولیت‌ها و خدمات و سهم و میزان سرمایه و جزئیات کار نوشته و تعیین می‌شود و اطمینان خاطر و امنیت بیشتری برای سرمایه دار و بینان‌گذار ایجاد می‌کند.

فراموش نکنید که در چنین قراردادهایی هم سرمایه گذار و هم استارتاپ ریسک بالایی را تجربه می‌کنند و هر دو در کنار هم با هدف موفقیت و پیشبرد ایده هم دست می‌شوند و برای همین باید در قراردادی که میان این دو بسته می‌شود، میزان سود، سهم و همه امور مالی به صورت عادلانه و قانونی ثبت و ضبط شود. در پی این قرارداد سرمایه گذار و استارتاپ به نوعی برای رسیدن به هدف با هم همکاری می‌کنند و در کنار هم قرار می‌گیرند و رو به سوی موفقیت حرکت می‌کنند.

مهم‌ترین نکات برای عقد قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ

در هر موقعیتی برای اینکه تجربه بهتری کسب کنید، بهتر است قبل از هر کاری نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ را برای یک بار هم که شده از نزدیک ببینید و در نظر بگیرید که برای برقراری چنین قراردادی باید چه نکاتی را رعایت کنید. در ادامه می‌توانید با همه نکاتی که در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ اهمیت دارد آشنا شوید.

خواندن
آمریکا دیگر یکه‌تاز استارتاپ‌ها و سرمایه گذاری‌های خطرپذیر دنیا نیست

موضوع قرارداد و میزان سرمایه آن

قبل از شروع کار باید بدانید قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ چه عنوان و موضوعی دارد، با چه کسی در حال بستن قرارداد هستید و زمینه کاری که قرار است بر آن سرمایه گذاری کنید، دقیقا چیست.

همه مدارک شناسایی و اطلاعات دقیق شرکت استارتاپی را با دقت بررسی کنید و موضوع قرارداد و حتی میزان سرمایه‌ای که قرار است به این کار اختصاص دهید را به درستی در نظر بگیرید. همه اسناد و مدارک را بازبینی کنید و میزان سرمایه نقدی و غیر نقدی خود را تعیین کنید.

در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ همیشه طرفین باید در مورد میزان سرمایه مورد نیاز و شرایط و هزینه‌های پیش رو با هم به توافق برسند. اینکه چه مقدار هزینه‌ای به بخش‌ها مختلف اختصاص پیدا می‌کند و مقدار سهامی که به خاطر میزان سرمایه به فرد سرمایه گذار تعلق می‌گیرد، چقدر است. به علاوه ممکن است فرد از سرمایه غیر نقدی خود برای سهیم شدن در شرکت استارتاپی استفاده کرده باشد و تجهیزات و نیروی کار خود را در اختیار فرد قرار داده باشد و این موضوع نیز باید به درستی بررسی شود و میزان سهم افراد در این همکاری مشخص گردد و ضمیمه قرارداد شود.

مدت زمات قرارداد

اگر نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ را مشاهده کرده باشید، در همه آنها مدت زمان دقیق قرارداد تعیین شده است، به همین دلیل در قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ باید به طور دقیق و واضح مدت زمات همکاری خود را معین کنید و هر دو طرف آن را امضا کنید تا در روال کار دچار مشکل و اختلاف نشوید. از طرف دیگر باید مشخص شود که شرکت استارتاپی و سرمایه گذار در نظر دارند تا در مدت زمان مشخصی به چه دستاوردهایی برسند و چه میزان سود و سرمایه صرف کنند، اینکه در این مدت زمان چقدر در سود و ضرر شرکت با هم سهیم هستند و چطور برنامه ریزی کرده‌اند.

تعهدات و مواد قرارداد

در نمونه قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ همه تعهداتی که بین طرفین اجرا می‌شود، درج می‌گردد. همه مسئولیت‌ها و تعهداتی که قرار است دو طرف در مدت زمان تعیین شده به آن عمل کنند در قرارداد درج خواهد شد و این به افراد کمک می‌کند تا به طور دقیق بدانند از طرف همکار خود چه انتظاراتی داشته باشند و هر یک از طرفین نیز به خوبی با مسئولیت‌های خود آشنا باشند. از طرفی قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ باید شامل همه حقوقی که طرفین به این همکاری دارند نیز باشد، به طوری که همه حقوق و مواد قرارداد و ایده‌ها محرمانه بماند و بین طرفین حفظ شود.

خواندن
نرخ بالای رشد استارتاپ‌ها در لیسبون، پایتخت پرتغال

در نمونه قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ همیشه این موضوع نیز درج می‌شود که طرفین قرارداد حق همکاری و مشارکت با رقبا را ندارند و نباید خودشان نیز اقدام به راه اندازی یک شرکت مشابه کنند. در واقع همه نکته‌هایی که در مورد سرمایه گذار و شرکت استارتاپی وجود دارد باید با دقت بررسی و در بندهای قرارداد ذکر شود.

در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ باید نحوه سرمایه گذاری و اینکه میزان سرمایه متعلق به هر بخش چه میزان است به دقت بررسی و ذکر شود و در نظر گرفته شود که هر بخش به چه میزان سرمایه‌ای نیاز دارد و کاملا برای سرمایه گذار شفاف سازی شود تا او نیز با آسودگی بیشتر سرمایه خود را در اختیار شرکت استارتاپی قرار دهد.

حل اختلاف و شرایط فسخ قرارداد

در نمونه قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ همیشه باید دلایل و شرایطی که می‌تواند منجر به فسخ قرارداد شود را ذکر کنید و در نظر بگیرید که هر قراردادی ممکن است در شرایط خاص و ویژه امکان ادامه همکاری نداشته باشد و در این قسمت از قرارداد سرمایه گذاری در استارتا آپ باید این موضوع و دلایل موثر بر آن به درستی مشخص شود.

از طرف دیگر ممکن است به هر دلیلی برای طرفین قرارداد مشکل و اختلافی به وجود بیاید و به همین دلیل باید در قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ چنین شرایطی نیز پیش بینی شود و تعیین شود که اگر اختلافی رخ داد چه فرد و یا افرادی اجازه داوری برای شما دارند.

نام شخص و یا اشخاص به وضوح در قرارداد ذکر می‌شود و یا تعیین می‌شود در چنین شرایطی افراد به مراجع قضایی و یا دادگاه رجوع کنند. در بسیاری از مواقع در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ قبل از شروع کار و در روال کار از مشاوره تخصصی نیز کمک می‌گیرند و قبل از اینکه قرارداد محکم و قانونی شود، نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ را به مشاور نشان می‌دهند و از او برای تکمیل بهتر و پیشبرد مطمئن‌تر کارها کمک می‌گیرند و از این راه قرارداد جامع‌تر و دقیق‌تری را برقرار می‌کنند.

خواندن
۸ ویژگی شخصیتی موسسین استارتاپ ها و کارآفرینان

فراموش نکنید که برای زیر پا گذاشتن مفاد قانونی قرارداد و عدم رعایت قوانینی که هر دو طرف در قرارداد امضا کرده‌اید نیز مبلغی را به عنوان جریمه و خسارت در نظر بگیرید که در صورت مشکل هر یک از طرفین باید آن را پرداخت کنند. در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ باید تعهدات هر یک از طرفین به صورت جداگانه در بندی نوشته شود و همه جزئیات آن ذکر شود و توسط دو طرف امضا شود.

توجه داشته باشید که در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ باید در همان ابتدا میزان ارزش استارتاپ تعیین شود و در این روند بهتر است از یک وکیل مطمئن و با تجربه کمک بگیرید و پس از مشاوره گرفتن از او در مورد میزان ارزش استارتاپ، وظایف سرمایه دار و استارتاپ نیز به طور دقیق مشخص شود و مشخص شود که چه میزان سودی به طرفین قرارداد می‌رسد و این تقسیم بندی باید در چه زمانی صورت بگیرد و چگونه محاسبه شود.

بعد از نوشتن قرارداد بهتر است حتما نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ را به یک وکیل استارتاپی نشان دهید تا او نیز به عنوان یک متخصص همه امور را بازبینی و بررسی کند و به شما برای محکم کاری بیشتر در این قرارداد کمک کند.

در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ باید مشخص شود که سرمایه گذار در ازای مبلغی که برای مشارکت در راه اندازی و پیشبرد استارتاپ پرداخت می‌کند، چه میزان از سهام شرکت را از آن خود می‌کند. در واقع معمولا این مبلغ در ازای مشارکت در سهام شرکت استارتاپی صورت می‌گیرد و همه این موارد باید به طور دقیق ذکر شوند.

از طرفی نیز برخی افراد نیز در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ به جای خرید سهام شرکت مبلغ را به عنوان یک وام در اختیار استارتاپ قرار می‌دهند. به علاوه سرمایه گذار می‌تواند میزان سرمایه‎ای را که در اختیار استارتاپ قرار می‌دهد به صورت یکجا و یا در چندین بخش پرداخت کند و این به نوع قراردادی که بین طرفین سرمایه گذار و استارتاپ بسته می‌شود بستگی دارد.

فراموش نکنید!

در این مقاله با مهم‌ترین مفاد یک قرارداد و همه نکاتی که باید در نمونه قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ بدانید، آشنا شدید اما توجه به هر کدام از بندهایی که در قرارداد می‌نویسید و همچنین مشورت کردن با یک وکیل و مشاور زبده می‌تواند تا مقدار زیادی به بهبود روند قرارداد و پیشبرد بهتر کارها کمکتان کند.

منبع: هفته نامه شنبه

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *