ماجرای خالق یک استارتاپ(کارواش آنلاین) که حتی ضامن برای وام نداشت

ماجرای خالق یک استارتاپ(کارواش آنلاین) که حتی ضامن برای وام نداشت

بیکاری معضل بسیار بزرگی برای کشورمان شده است، راهکار ارائه شده برای حل این مشکل توجه و حمایت از اشتغال جوانان است.در این مقاله قصد داریم به ایده و چگونگی راه اندازی یک کارواش آنلاین بپردازیم.

همان‌طور که همه می‌دانیم قرار نیست همه پشت میزنشین، دکتر یا مهندس شوند، جامعه به افراد در شغل‌های مختلف نیاز دارد، بدین ترتیب هر کسی با توجه به شرایط و علاقه در کاری مشغول فعالیت خواهد شد. یکی از این راه ها استارتاپ ها می باشد.

در این بین کسانی هستند که علاوه بر اینکه به اشتغال، علاقه و سلایق شخصی خود فکر می‌کنند به فکر بیکار نماندن دیگران نیز بوده و حس نوع دوستی دارند، ولی ممکن است واجد شرایط کارآفرینی نباشند.

گفتنی است، در عصر جدید که ایده‌های خلاقانه خود به تنهایی با توجه به نیاز‌های روز جامعه نیازمند حمایت است.فرهاد، جوانی است که توانسته برای چندین نفر بازار کار فراهم کند و کارواش آنلاین راه اندازی کرده است و طبق قانون کار حقوق پرداخت کند، او پیش‌بینی می‌کند بتواند با به اجرا درآوردن همه ایده‌هایش برای ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کند.

به‌خصوص که اگر در این ایده نقش کارافرینی نیز پررنگ باشد.


* جوان ساروی دارای ایده بی‌نظیر و به روز

در مرکز مازندران با جوانی ملاقات کردیم، که دارای ایده‌های خلاق است و اتفاقا کارآفرین هم است، او توانسته برای بار نخست ایده‌ای بی‌نظیر را به مرحله عمل برساند.

این جوان کارآفرین توانسته برای چندین نفر بازار کار فراهم کند و طبق قانون کار حقوق پرداخت کند، او پیش‌بینی می‌کند بتواند با یه اجرا درآوردن همه ایده‌هایش برای ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کند. اگر کنجکاو هستید که بدانید این جوان مبتکر چه اقداماتی انجام داده ادامه گزارش را بخوانید. وقتی گفتند جوانی با ایده ناب کارآفرینی کرده به محل کارش در مرکز رشد پارک علم و فناوری ساری مراجعه کردیم، از بین گزینه‌های موجود در راهنمای طبقات «آن واش» را پیدا کردیم.

درب اتاق که باز شد جوانی ۲۸ ساله با ظاهری فعال و پویا پشت میز نشسته بود، سر صحبت باز شد، از او پرسیدیم، شنیده‌ها حاکی از آن است که شما ایده‌ای نو خلق کردید در این رابطه توضیح می‌دهید؟  

خواندن
نتایج پیمایش تأثیر کرونا بر استارت‌آپهای فناوری اطلاعات

* تحصیلات دیپلم و بیکار؟!

فرهاد در سال ۱۳۷۰ در یک خانواده چهار نفره به دنیا آمد. دوران کودکی‌اش خیلی در جریان مشکلات خانواده نبود و مانند همه همسالانش غرق در دنیای کودکانه بود. وقتی بزرگتر شد به مشکلات خانواه پی برد و دوست داشت زندگی خوبی داشته باشد.

فرهاد الیاسی بعد از اتمام دوران تحصیلات مدرسه و اخذ دیپلم ادامه تحصیل نداد، درباره علتش می‌گوید؛ به دنبال مدرک‌گرایی نبودم.

با وجود شرایط اقتصادی نه چندان خوب بلند پرواز بود و از بیکاری خوشش نمی‌آمد، مدتی را شاگرد برق‌کار بود، ولی با روحیه‌اش سازگار نبود، پس از آن با اسنپ که استارتاپی برای خودش بود کار کرد، گوشه خیابان تابلوی تبلیغات اسنپ را در دست می‌گرفت و کار می‌کرد، همانجا بود که از استارتاپ بودن خوشش آمد…


* استارت ایده کارواش آنلاین

پس از آن روزی برای بردن ماشین پدرش به کارواش، با مشاهده هدررفت آب و زمان به این فکر افتاد که آیا راه‌کار دیگری وجود دارد یا خیر، و سخت پیگیر شد… تا اینکه بعد از تحقیق و بررسی‌های زمان‌بر به این نتیجه رسید که می‌توان با مواد نانو بدون هدررفت آب و صرف زمان طولانی کار کارواش را انجام داد، البته ابزار کارش مواد نانو بود که باید برای خریدش اقدام می‌کرد که بازار عرضه در خارج از کشور با سختی‌های فراوان یافت شد.
* نبود امکانات مالی و مراجعه به کمیته امداد
بسیار پیگیر بودم و بار‌ها و بار‌ها برای دریافت وام رجوع می‌کردم دست از تلاش برنداشتم تا اینکه توانستم موافقت واریز مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی با سود چهار درصدی کمیته امداد امام خمینی را دریافت کنم.

اینک آقای الیاسی همه چیز داشت به‌جز پول! هزینه به مرحله اجرایی درآوردن ایده‌اش! پس از کلنجار‌های فراوان با خودش گفت به کمیته امداد امام خمینی شهرستان رجوع می‌کنم البته او و خانواده‌اش مددجوی این نهاد نبودند.

وی درباره روز نخستی که به کمیته امداد امام خمینی مراجعه کرد گفت و این طور ادامه داد: ایده‌ای دارم برای تحققش نیاز به وام اشتغال با سود پایین دارم، ولی مددجو نیستم، در جواب گفتند؛ ۶ ماه دیگر بخش‌نامه مبنی بر ارائه خدمات به غیرمددجو را دریافت می‌کنیم، دوباره رجوع کنید. این جوان کارآفرین می‌گوید؛ بسیار پیگیر بودم و بار‌ها و بار‌ها برای دریافت وام رجوع می‌کردم دست از تلاش برنداشتم تا اینکه توانستم موافقت واریز مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی با سود چهار درصدی کمیته امداد امام خمینی را دریافت کنم.

ماجرای خالق یک استارتاپ(کارواش آنلاین) که حتی ضامن برای وام نداشت

* اعطای نصف مبلغ وام برای اخذ ضمانت

جالب است بدانید او برای دریافت وام حتی یک ضامن معتبر نداشت به همین دلیل به شخصی رجوع کرد و پیشنهاد پرداخت نصف مبلغ وام را به او در قبال اینکه ضامن بشود داد و شخص مورد نظر ضامن شده و او پذیرفت و وام را دریافت کرد.

خواندن
توسعه سیستمی مشابه به گوگل مپس برای ماهواره‌ها توسط استارتاپی آمریکایی

به گفته خودش این وام برایش برکات فراوانی داشت چرا که با به‌کارگیری دو نیروی کار به نام‌های سینا پردل که هم بنیان‌گذار این ایده محسوب می‌شود و مجتبی احمدی نوذری اقدام به طراحی، ساخت و آماده‌سازی لازم برای کارایی اپلیکیشن «آن واش» یا همان کارواش آنلاین کرد. 

* استارتاپ شدن و جامعه عمل پوشاندن به «آن واش»

کارواش آنلاین به این معنا است که کسی که می‌خواهد خودروی خود را به کارواش ببرد می‌تواند با مراجعه به اپلیکشن «آن واش» درخواست کارواش آنلاین داده سپس نیرو‌های کار با پیک موتوری خودشان را در سریع‌ترین زمان به مکان شخص مورد نظر می‌رسانند.

در ادامه نیروی کار با مواد نانو خودرو را ظرف ۴۵ تا۷۰ دقیقه کاملا تمیز و بهتر از روز اول می‌کنند، جالب‌تر اینکه بدانید هزینه این عمل به ازای خودروی سواری بسیار کم است، به عبارتی در سریع‌ترین زمان با کمترین هزینه کار کارواش انجام می‌شود.

پس از دریافت اولین وام خوداشتغالی تا حدودی به ایده‌اش جامعه عمل پوشاند، ولی این کافی نبود، دوباره به کمیته امداد امام خمینی مراجعه کرد و کارت ویزیت خود را به رئیس کمیته امداد امام خمینی شهرستان نشان داد، و مورد استقبال برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی مرحله دوم قرار گرفت.

این‌بار نیروی کار را به ۶ نفر ارتقا داد و کارش را گسترش داد، برای این کار نیاز به محل کار ثابت داشت، به پارک علم و فناوری مراجعه کرد از ایده‌اش استقبال شد در کلاس‌های این پارک شرکت و توانست محل کار را با هزینه پایین از پارک علم وفناوری ساری اجاره کند.

در ماه اول روزی یک مشتری داشتیم، ولی امروز پس از گذشت ۱۰ ماه روزی ۷ تا ۱۲ مشتری داریم، گویی اپلیکشن در حل شناسانده شدن به اقشار مردم است. او در مورد جزئیات کار اینکه مشتری دارد یا خیر می‌گوید: در ماه اول روزی یک مشتری داشتیم، ولی امروز پس از گذشت ۱۰ ماه روزی ۷ تا ۱۲ مشتری داریم، گویی اپلیکشن در حل شناسانده شدن به اقشار مردم است.

خواندن
استارتاپهای ارزشمند جهان در سال ۲۰۱۸ (قسمت اول)


* اپلیکیشن آنلاین «آن واش»

وی درآمد ماهانه خود را ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان اعلام می‌کند و ادامه می‌دهد: اپلیکشن کارواش آنلاین «آن واش» دارای امتیازات خاصی برای معرفان آن است، اکنون هم در حال ساخت و طراحی اپلیکشن «آن‌رنت» هستم که در آن کالا‌های مردم اجاره داده می‌شود. وی به دنبال رفع ضعف‌هایش در زندگی است، در این راه به ضعف‌های دیگران هم توجه کرده و نگران است، نگران کسانی که در خانه هستند، ولی نیاز به درآمد دارند، البته به افراد تحت پوشش کمیته امداد ایده و آموزش داده و کمک می‌کند.

ماجرای خالق یک استارتاپ(کارواش آنلاین) که حتی ضامن برای وام نداشت

* اراده امروز راهی برای فرار از نگرانی فردا

فرهاد الیاسی، این جوان فعال و خلاق نیاز به حمایت‌های مادی و معنوی دارد تا بتواند با همین فرمان به جلو حرکت کند، چرا که در این پشت‌کار و اراده کمک کارش بوده است. در انتهای صحبت‌های‌مان متوجه نگرانی در چهره‌اش شدیم، نکند این اپلیکشن، چون در یک شهرستان طراحی شده در کشور مطرح نشود، البته او و تیمش آماده اعطای نمایندگی این اپلیکشن به استان‌های دیگر کشور هستند تا این مهم به اشتغالی پایدار تبدیل شود.

البته از این قبیل جوانان کم نداریم، خوشبختانه کمیته امداد امام خمینی با اعطای تسهیلات در جهت توسعه خوداشتغالی تا حدود زیادی در تحقق اهداف کارآفرینی و خوداشتغالی مؤثر بوده است، ولی بحث عدم ترغیب و تمایل جوانان به شروع و یا ادامه ایده‌پردازی وجود دارد که باید مدیریت شود.

قصد دارد تا در آینده خشک‌شویی، قالی‌شویی، نظافت منزل و پارک آنلاین راه‌اندازی کند؛ به آینده امیدوار است و قرار است برای افراد زیادی اشتغالزایی ایجاد کند.

او در صدد است که گل فروشی‌آنلاین و سوپر مارکت آنلاین نیز داشته باشد. به لطف خدا به این مراحل نیز دست می‌یابد.

منبع: تابناک جوان

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *