کار گروهی و موفقیت، چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟

کار گروهی و موفقیت، چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟

رهبر گروه باید با توجه به رفتارهای تک تک اعضا یک سری عادت‌های مفید یا مخرب را شناسایی کند، عادت‌های فردی ممکن است و در شبکه تیمی گسترش پیدا کند.کار گروهی به یک سری فعالیت‌ها گفته می‌شود که به صورت زنجیروار و به کمک افراد متعددی انجام می‌شود. این نوع فعالیت‌ها به علت این که دارای مجموعه‌ای از ایده‌ها و سلایق مختلف است احتمالاً دارای مشکلات و تعارضاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی در این نوع فعالیت‌ها باید بررسی شود و به آن‌ها عمل شود.

اجرا و موفقیت در کار گروهی می‌تواند چالش برانگیز باشد زیرا نظرات مختلف، اهداف کاری متفاوت و مهارت‌های ارتباطی همه اعضای گروه ممکن است مشابه نباشد. برای این که بتوان در کار گروهی موفق شد باید مراحلی را پشت سر گذاشت که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

روش‌های موفقیت در کار گروهی

با توجه به پیچیدگی که یک تیم دارد، انجام فعالیت مؤثر ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد، اما با شناخت تک تک اعضای گروه و توانایی و ضعف‌هایی که هر کدام دارند می‌توان به راحتی یک کار گروهی موفق راه انداخت.

هر تیم یک سری نیاز را در درون خود احساس می‌کند که اگر این نیازها برآورده شود موفقیت در کار گروهی بدست می‌آید. روش‌هایی برای موفقیت در کار تیمی وجود دارد که باید تمام اعضای تیم به خصوص رئیس تیم به آن واقف باشد.

مأموریت کار گروهی باید شفاف باشد

همکاری و تعامل اعضا سنگ بنای ایجاد تیم کارآمد و پربازده است. اولین اصلی که در این بین وجود دارد و باید به آن دقت شود، اهداف تیم است. تیم باید هدف اصلی خود را درک کند و برای دستیابی به آن‌ متعهد باشد. برای شروع کار باید هر کدام از اعضا این هدف را به طور کامل بشناسد و مأموریت کلی معرفی شده باشد.

شفافیت تیم زمانی تقویت می‌شود که سازمان، انتظارات روشنی برای کار تیم، مسئولیت پذیری، اهداف و نتایج تیم داشته باشد هم چنین در این بین باید زمان رسیدن به اهداف کاملاً مشخص باشد و بازه زمانی رسیدن به هر سطح از هدف تعیین شده باشد.

محیط تیم انتقادات معقول را تشویق کند تا موفقیت در کار گروهی ایجاد شود

تیم باید بتواند محیطی را ایجاد کند که اعضا به خوبی بتوانند در برقراری ارتباط، دفاع از مواضع خود و انجام فعالیت‌های ریسک پذیر معقول اقدام کنند. اعضای تیم باید به همدیگر اعتماد داشته باشند و بتوانند در مواقعی که نیاز است از هم کمک بگیرند.

خواندن
روابط اجتماعی خوب در سازمان و نقش شگفت انگیز آن در شادابی و بهره وری

اعضای تیم نباید به علت عدم توافق با همدیگر یا اختلافات سلیقه‌ای توبیخ شوند بلکه کار درست این است که اختلاف نظرها مورد قدردانی واقع شود؛ زیرا در اکثر مواقع همین اختلاف نظرها است که باعث رشد یک تیم می‌شود و اعضا با قرار دادن اختلافات رفتاری و فعالیتی، در کنار هم یک تیم کامل می‌سازند.

یکی از عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی ارتباط محترمانه است

رابطه بین افراد تیم باید صادقانه و با احترام باشد. مردم زمانی که عقاید، راه حل‌ها و افکار خود را به راحتی بیان می‌کنند احساس آرامش بیشتری دارند در این شرایط افراد احساس می‌کنند که از طرف اعضای تیم که در تلاش برای درک شرایط هستند، مورد حمایت هستند.

برای این کار باید اعضای تیم در طی جلساتی سؤالاتی را برای شفاف سازی بپرسند و زمانی را برای گوش دادن به مسائل، مشکلات و کمبودهای کاری و حتی شخصی افراد در نظر گرفته شود تا اعضای تیم بتوانند این مسائل را به صورت بهینه برطرف کنند و آن‌ها را سر و سامان دهند؛ در این صورت دیدگاه همدیگر را بهتر درک می‌کنند و ارتباط محترمانه‌تری با هم خواهند داشت و کارها با برنامه ریزی بهینه‌تری به افراد محول می‌شود.

بهتر است هر یک از اعضا تکنیک‌های ارتباطی در کارهای گروهی را آموزش ببینند و آن‌ها را در موارد متعدد مورد استفاده قرار دهند.

احساس تعهد گروهی عامل موفقیت در کار گروهی

افراد باید تعهد عمیقی نسبت به تصمیمات و اقدامات گروه احساس کنند. هنگامی که تیم وقت خود را صرف هنجارهای تیمی یا دستورالعمل روابط کند، قطعاً حس تعلق تقویت می‌شود.

اعضای تیم هر کدام دارای یک شخصیت منحصر به فرد است که باید با هم مشارکت کنند جادوی کارگروهی در این است که میتواند افراد مختلف را با وجود تمام تفاوت‌ها کنار هم قرار دهد بخاطر داشته باشید زمانیکه که احساس تعهد در گروه وجود داشته باشد هر کس وظیفه‌ای که بر عهده دارد را به طور کامل انجام می‌دهد.

عادت‌های سالم و مخرب را در کار گروهی بشناسید

رهبر گروه باید با توجه به رفتارهای تک تک اعضا یک سری عادت‌های مفید یا مخرب را شناسایی کند، عادت‌های فردی ممکن است و در شبکه تیمی گسترش پیدا کند. از این رو با تقویت عادت‌های خوب در اعضا و تشویق این عادت‌ها باعث می‌شوید تا به مرور ارتباط اعضا گروه با یکدیگر پیشرفت کند و روز به روز ارتقا پیدا کند.

خواندن
کارمندان شرکت‌های بزرگ فناوری چه میزان حقوق دریافت می‌کنند؟

بشر به صورت ذاتی به سمت راحت طلبی پیش می‌رود از این رو عادت‌های غلطی که ممکن است ناشی از راحت طلبی باشد در عدم موفقیت در کار گروهی مؤثرند. این عادت‌ها به مرور فراگیر می‌شوند برای جلوگیری از سرایت این رفتار باید در همان ابتدای بروز توبیخ شود تا به دیگر اعضا نیز سرایت نکند در این هنگام هر کس خود را موظف می‌داند که رشد فردی خود را در اولویت قرار دهد.

خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی است

ممکن است یک روش بارها توسط افراد قدیمی گروه امتحان شده باشد اما عضو جدید باز هم ترجیح ‌دهد با خلاقیت‌هایی که دارد این روش را امتحان کند؛ باید دقت داشته باشید که با گفتن اینکه بارها این روش را امتحان کردیم اما کار نمی‌کند فقط باعث می‌شوید که کار تیمی در همان سطحی که قبلاً بوده است بماند.

اعضای تیم باید بدانند که قدرت یک تیم در این است که هر یک اعضا بتواند تلاش خود را برای حل یک مشکل، رسیدن به یک هدف یا بهبود یک روند انجام دهد و یک نتیجه هر چند اندک به دست آورد. این نتیجه ممکن است فقط در حد یک تجربه باشد ولی باز هم به پیشرفت کار گروهی کمک شایانی می‌کند.

کار گروهی و موفقیت، چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟

به صورت مداوم در کار گروهی به دنبال بهبود نتایج باشید

یک تیم باید به طور مداوم عملکرد خود را مورد بررسی قرار دهد و روندها، تعاملات اعضای تیم را بهبود دهد، بهتر است هر چند وقت یک بار جلساتی با حضور اعضای گروه برگزار شود و کاملاً واضح هنجارهای تیم و دلایلی که مانع از پیشرفت تیم می‌شود، استعدادها و استراتژی‌ها و عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی به صورت جز به جز مورد بررسی قرار گیرد.

مدیریت تیم باید جلسات را هدایت و تیم را ارزیابی کند هم‌چنین پیشرفت و روند انجام مأموریت را به اعضا گوشزد کند. هر مرحله باید نسبت به مرحله قبلی ارزیابی و درصد موفقیت کار گروهی نیز بررسی شود؛ با این کار دلایل کاهش عملکرد یا افزایش آن شناسایی می‌شود و می‌توان برنامه ریزی‌های آینده را بر همین اساس انجام داد تا به موفقیت بیشتر نائل آمد.

مشکلات و درگیری‌های احتمالی را در کار گروهی حل کنید

عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی رفع مسائلی است که مانع از ارتباطات قوی بین افراد می‌شود. تیم باید رویه مشخصی برای حل مشکلات و اختلافات بین اعضا داشته باشد.

خواندن
برون‌سپاری به زبان ساده؛ چه کارهایی را به تیم‌های خارج از شرکت محول کنیم؟

تیم نمی‌تواند با وجود درگیری بین اعضا به خوبی جلو برود و نباید یک اختلاف نظر جزئی راهی برای صدمه زدن به بدنه یک تیم بزرگ شود. از این رو اختلافات بهتر است در همان زمان ایجاد، رفع شوند.

اعضا در جهت حل متقابل مشکلات و اختلاف نظرها باید تلاش کنند و اجازه ندهند مسائل جزئی روز به روز بزرگ‌تر و پیچیده‌تر شوند. قطعاً موفقیت در کار گروهی باعث موفقیت تک تک اعضا خواهد شد و شکست آن به شکست تمامی افراد منجر می‌شود.

کار گروهی و موفقیت، چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟


رهبری مشارکتی یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی

رهبری مشارکتی در جلسات تیمی، تعیین تکلیف برای هر فرد، ثبت تصمیمات و تعهدات، ارزیابی پیشرفت، مسئولیت پذیری اعضای تیم و فراهم کردن ابزار و خدمات مورد نیاز تیم عمل می‌شود. این بدان معنی است که هر شرکت کننده در تیم باید به طور فعال در هدایت تیم به نتایج مشارکت‌های موفقیت آمیز کمک کند.

در یک کار تیمی فقط نتیجه عاید رهبر اصلی نمی‌شود اگر هر کدام از اعضا خود را یک رهبر و صاحب کار بداند قطعاً احساس مسئولیت بیشتری دارد و روز به روز موفقیت‌ بیشتری به سراغ تیم و اهداف آن‌ها می‌آید.

تصمیمات با کیفیت بالا علت موفقیت در کار گروهی

اعضای تیم با توجه به مسئولیت‌هایی که دارند باید سعی کنند همیشه بهترین تصمیم‌ها را بگیرند. حمایت سایر اعضا از تصمیمات فرد باعث می‌شود تا موفقیت در کار تیمی بدست آید و ارتباط مؤثر بین افراد تصمیم گیرنده ایجاد شود هم‌چنین ارائه گزارش و روند کار باعث می‌شود تا این تصمیمات عملی شوند.

البته باید دقت داشته باشید که تصمیمات نباید خودسرانه گرفته شوند و حتی جزئی‌ترین تصمیم باید در جلسات مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت تأیید به مرحله اجرا برسد.

توانمندسازی کارمندان یکی از عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی

رشد فردی هریک از اعضا سبب می‌شود تا به صورت کلی تیم نیز پیشرفت‌هایی را در خود احساس کند. از این رو بهتر است هر چند وقت یک بار پروسه‌هایی برای توانمند سازی اعضا انجام گیرد.

اعزام افراد به کارگاه‌های افزایش مهارت در حیطه کاری آنها یکی از بهترین عوامل مؤثر در موفقیت کار تیمی است؛ هنگامی که توانمند سازی گروه انجام شود رسیدن به اهداف نیز سریع‌تر و با موفقیت بیشتر انجام می‌گیرد.

منبع: هفته نامه شنبه

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *