هکر رشد کیست و چرا استارتاپ ها به هکر رشد نیاز دارند؟

هکر رشد کیست و چرا استارتاپ ها به هکر رشد نیاز دارند؟

هکر رشد کیست؟

به محض اینکه استارتاپ ها به مرحله ای رسیدند که باید به دنبال رشد و توسعه خودشان باشند و تصمیم می گیرند در سطح منطقه ای، شهری یا جهانی رشد کنند نیاز به کسی دارند که بتواند در این مسیر به آنها کمک کند و مسئولیت این موضوع مهم را بر عهده گیرد.

پیدا کردن چنین فردی به راحتی استخدام دیگر نیروها نیست چون دقیقا مشخص نیست که چه تخصص هایی باید داشته باشد و چگونه این افراد را استخدام کنند. خیلی از استارتاپ ها بازاریاب ها را برای این کار استخدام می کنند که اشتباه است. دلیل این اشتباه هم اینست که بازاریاب برای شروع رشد استارتاپ ها مناسب نیستند چرا که آنها برای این کار هزینه های زیادی را صرف می کنند و به دنبال تشکیل و مدیریت تیم بازاریابی و فروش هستند.

تفاوت هکر رشد و بازاریاب:

  • تشکیل و مدیریت تیم بازاریابی و فروش کاری است که بازاریاب ها در ابتدای رشد استارتاپ ها انجام می دهند و این کار نه تنها کمک شایانی نمی کند بلکه می تواند به آنها ضربه جدی وارد کند، بودجه های زیادی را صرف کند و حتی منجر به شکست استارتاپ ها شود. در حالی که هکر رشد به دنبال پیدا کردن راه حلی کم هزینه برای رسیدن به رشدی پایدار است.
  • از طرفی بازاریاب ها به دنبال این هستند که افرادی را پیدا کنند تا محصول یا خدماتی که وجود دارد را به آنها بفروشند ولی هکر رشد به دنبال این است که محصول یا خدماتی را ایجاد کند که افراد آن را بخواهند و برای داشتن آن حاضر باشند پول پرداخت کنند.
  • بازاریاب ها برای تبلیغ به دنبال استفاده از کانالهای گران قیمت و تبلیغات پرداختنی هستند ولی هکرهای رشد به دنبال جایگزین های رایگان یا با هزینه پایین هستند، مثلا خود محصول به عنوان کانال بازاریابی باشد (مانند دراپ باکس، که در صورتی که شخصی را به سیستم دعوت کنید ۵۰۰MB فضای رایگان دریافت می کنید)
  • بازاریاب ها در پیداکردن راه های رشد به صورت سنتی عمل می کنند و معمولا تصمیمات بر اساس نظرات و سلسله مراتب گرفته می شود. در صورتی که هکرهای رشد در پیداکردن راهکارهای رشد مبتکر و خلاق هستند و بر اساس داده های بدست آمده و تحلیل آنها تصمیمات بعدی خود را میگیرند.
خواندن
بلاک چین چگونه می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند

این ها دلایلی هستند که نشان می دهد یک بازاریاب نمی تواند جایگزین مناسبی برای یک هکر رشد باشد و برای پیدا کردن چنین شخصی باید به خودتان زحمت بدید تا کسی را پیدا کنید که بتواند این مسئولیت مهم را برعهده گیرد و از پس اجرای این وظیفه مهم برآید.

شان الیس(کسی که برای اولین بار مفهوم هک رشد را بوجود آورد) هکر رشد را اینگونه معرفی می کند:

هکر رشد کسی ست که همه فعالیتهایش در راستای رشدهست

دقیقا مثل قطبنما که همیشه سمت شمال را نشانه گرفته  است.

هکر رشد کیست و چرا استارتاپ ها به هکر رشد نیاز دارند؟

چرا استارتاپ ها به هکر رشد نیاز دارند؟

هر کاری که هکر رشد انجام میده با شاخص های مشخص و تاثیرگذاری سنجیده می شود. شاخص هایی که نشان می دهد میزان رشد شما چقدر است؟ چقدر رشد پایدار دارید؟ و آمار و ارقامی که نشان می دهد به سمت رشد در حرکت هستید یا نه. بنابراین وجود چنین شخصی که شما را به سمت رشد هدایت کند و قدرت سنجش عملکرد رشد را داشته باشد یک موضوع مهم و حیاتی به حساب می آید که نمی توانید منکر وجود یک هکر رشد شوید (مگر اینکه قصد رشد و توسعه نداشته باشید).

رشد برای یک هکر رشد مانند خورشیدی ست که هر روز به دور آن می چرخد. تمام تصمیمات و اقداماتی که یک هکر رشد انجام می دهد در راستای رشد است و دائم این ذهنیت را در خود توسعه می دهد که به سمت رشد حرکت کند. هنر یک هکر رشد در انتخاب و تمرکز بر روی یک هدف است (که منجر به رشد می شود) و نادیده گرفتن مسائل دیگر که به رشد کمکی نمی کند.

یک هکر رشد باید بتواند مسئولیت خطیر رشد سازمان را بپذیرد و با خلاقیت خود بتواند راه منحصر بفردی برای رشد پیدا کند. همچین باید بتواند روش ها و تکنیک های رشد سایر شرکت ها و رقیبان را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را برای سازمان بکار گیرد و بهینه کند.

یک هکر رشد باید بتواند ایده ها و روش های موجود برای دستیابی به رشد را بررسی کنید، آنها را اولویت بندی کند، تست و ارزیابی نماید و در نهایت با تحلیل آمارها و بررسی سنجه های مربوطه تصمیم بگیرد که کدام را حفظ و کدام را حذف کند.

در نهایت باید هر چه زودتر هکر رشدی برای خود پیدا کنید تا با انتخاب تکنیک درست و حذف روش های ناکارآمد، به شما کمک کند وارد مسیر رشد شوید و هرچه زودتر به راه های رشد قابل توسعه و تکرارپذیر در مقیاس منطقه ای یا جهانی دست پیدا کنید.

شما فکر میکنید که یک هکر رشد باید چه مهارت و تخصصی داشته باشد؟

منبع :سهیل محمدی

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *