مهارت های مورد نیاز یک بازاریاب برای ورود به استارتاپ

مهارت های مورد نیاز یک بازاریاب برای ورود به استارتاپ

همان‌طور که می‌دانید، زمینه‌ی بازاریابی بسیار وسیع است و مجموعه مهارت‌های زیادی را شامل می‌شود. مهارت‌هایی مانند سئو، برنامه‌نویسی و طراحی سایت و آشنایی با شبکه‌های اجتماعی. اما بازاریابی برای استارتاپ متفاوت از بازاریابی برای یک شرکت یا کسب‌و‌کار سنتی است. اکثر استارتاپ‌ها یک یا ۲ عضو دارند و به همین دلیل وظایف یک بازاریاب در استارتاپ بسیار سخت‌تر و بیشتر از وظایف بازاریابی است که در شرکتی با تیم ۱۰ تا ۲۰ نفره از بازاریابان کار می‌کند. بنابراین شخصی که بازاریابی یک استارتاپ را بر عهده می‌گیرد، باید مهارت بالایی در زمینه‌های مختلف داشته باشد.استارتاپ‌ها بودجه‌ی کمی در اختیار دارند و نمی‌توانند برای بازاریابی زیاد هزینه کنند. از طرفی برنامه‌های بازاریابی به اندازه‌ای مهم هستند که می‌توانند باعث شکست یا پیروزی یک استارتاپ شوند. به همین دلیل بنیان‌گذاران استارتاپ دنبال شخصی خلاق و باانرژی هستند که مدام در حال یادگیری باشد و بتواند مستقل کار کند. علاوه بر این ویژگی‌ها، هر بازاریابی که قصد کار کردن در یک استارتاپ دارد، باید دارای ۵ مهارت باشد. در ادامه‌ی این مقاله‌ به معرفی مهارت های یک بازاریاب می‌پردازیم.

مهارت های مورد نیاز یک بازاریاب برای ورود به استارتاپ

۱- دانش سئو و تولید محتوا

از اولین  مهارت های یک بازاریاب تولید محتوا است. اگر در زمینه‌ی تولید محتوا مهارت دارید و با اصول سئو آشنا هستید، حضورتان برای یک استارتاپ ضروری است. استارتاپ‌ها برای معرفی آنلاین خود به کمک احتیاج دارند و شما می‌توانید برای آن‌ها محتوای ویدئوی و پست‌های وبلاگ درست کنید. همچنین می‌توانید اصول سئو را در سایت پیاده‌سازی و نتیجه‌ی کار خود را به‌طور مداوم بررسی کنید. تولید محتوا همان چیزی است که استارتاپ را برای مشتری‌ها تعریف می‌کند؛ بنابراین تولید مداوم محتوای ارزشمند به یک استارتاپ کمک می‌کند که رابطه‌ی خوب و طولانی با مخاطبان داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از مردم معتقدند مهارت‌های نویسندگی مهم‌تر از دانش در صنعت مرتبط هستند؛ اما چنین موضوعی صحت ندارد. بنابراین بهتر است که مهارت‌های خود را در هر ۲ مورد بالا ببرید.

خواندن
بهترین و مفیدترین راه‌های استفاده از بازاریابی ویدئویی

سئو یکی دیگر از موارد لازم و ضروری برای استارتاپ است. اما از آنجایی که پیچیدگی آن بالا است باید توسط افراد متخصص انجام شود. تمام دانش سئوی شما برای یک استارتاپ ارزشمند است. همچنین خبر خوب این است که می‌توانید خودتان به‌راحتی اصول مربوط به آن را یاد بگیرید.

۲- مهارت‌های پایه کدنویسی

یکی دیگر از مهارت های یک بازاریاب کدنویسی است. حضور شما در یک استارتاپ زمانی ارزشمندتر می‌شود که علاوه بر استراتژی سئو، با مهارت‌های پایه‌ی کدنویسی نیز آشنایی داشته باشید. این ۲ مهارت پا به پای هم پیش می‌روند و کمتر پیش می‌آید که یک بنیان‌گذار این مهارت‌ها را داشته باشد. مهارت کدنویسی در بسیاری از فرآیند‌های استارتاپ می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد؛ مخصوصا زمانی که تعداد اعضای تیم زیاد نیست و سرمایه کم است. با دیدن کلمه‌ی کدنویسی وحشت نکنید. هیچکس از شما انتظار ندارد که متخصص باشید. داشتن دانش ساده‌ای از HTML و Css به شما کمک می‌کند که راحت‌تر باوردپرس، بازاریابی ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی و … کار کنید. برنامه‌نویسی به این زبان بسیار ساده است و خودتان می‌توانید آن را یاد بگیرید.

منابع بسیار زیادی برای کدنویسی در اینترنت وجود دارند. کافی است کمی زمان بگذارید و یاد بگیرید. استارتاپ‌ها زمان زیادی برای یادگیری ندارند؛ بنابراین اگر دارای چنین دانشی هستید، می‌توانید موفقیت خود را در استارتاپ تضمین کنید.

مهارت های مورد نیاز یک بازاریاب برای ورود به استارتاپ

۳- تجربه در زمینه تحلیل داده

این روزها استارتاپ‌ها در داده‌ها شناور هستند. هر روز تکنولوژی جدیدی توسعه پیدا می‌کند و این موضوع باعث شده است که حجم وسیعی از داده‌ها سریع‌تر از همیشه تولید شود. تحلیل این داده‌ها و استفاده از آن‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر، به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند. تحلیل کردن داده‌ها کاری پیچیده و زمان‌بر است درنتیجه استارتاپ‌ها برای انجام این کار باید یک فرد متخصص استخدام کنند. بسیاری از استراتژی‌های استارتاپ توسط آزمون و خطا به دست می‌آید؛ بنابراین به آن‌ها نشان دهید که چگونه می‌توان با استفاده از تست A/B، کمپین‌های مختلف را برای یک استارتاپ امتحان کرد.

خواندن
بهترین زمان‌ها برای دریافت بازخورد از مشتریان

داده، هسته‌ی اصلی بازاریابی محتوا است و شرکت‌ها روزبه‌روز اطلاعات بیشتری درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از داده‌های کلیکی، مکالمات و کلمات کلیدی به دست می‌آورد. بنابراین به صاحبان استارتاپ نشان دهید که نه‌تنها می‌توانید این داده‌ها را جمع‌آوری کنید بلکه می‌توانید اطلاعات ارزشمندی از آن‌ها استخراج کنید. مطمئن باشید که این کار بار سنگینی از روی دوش آن‌ها برخواهد داشت. و این مهارت یکی از مهارت های یک بازاریاب خوب به حساب می آید.

۴- بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

این روزها شبکه‌های اجتماعی به محلی برای معرفی کسب‌و‌کارهای جدید تبدیل شده‌اند. بنابراین شخصی که در مورد تمام پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی اطلاعات داشته باشد می‌تواند از دانش خود در استارتاپ‌ها استفاده کند. بسیاری از استارتاپ‌ها برای رسیدگی به امور مربوط به شبکه‌های اجتماعی، فردی را استخدام نمی‌کنند، بنابراین بازاریاب باید کارهای مرتبط با آن را انجام دهد. به خاطر داشته باشید که بعضی‌ها فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را وقت‌گیر می‌دانند. بنابراین بهتر است که شناخت شبکه‌های اجتماعی اصلی مانند فیسبوک، توییتر و اینستاگرام را در اولیت قرار دهید و با استراتژی بازاریابی در هر کدام آشنایی پیدا کنید.

شبکه‌های اجتماعی طراحی متفاوتی دارند و هر کدام برای یک نوع کسب‌و‌کار مناسب‌تر هستند؛ بنابراین به این موضوع نیز فکر کنید که استارتاپ مورد نظر در کدام شبکه‌ی اجتماعی می‌تواند بهتر ظاهر شود. اگر صاحبان استارتاپ هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اید، شما می‌توانید با توجه به شناختی که از کارکرد هر شبکه‌ی اجتماعی دارید، نظر خود را به آن‌ها اعلام کنید.

بهترین راه برای نشان دادن مهارت در شبکه‌های اجتماعی این است که در آن‌ها عضو باشید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید در مورد مزایای عضویت در لینکدین صحبت کنید، بهتر است یک پروفایل قوی در این سایت داشته باشید. یا اگر در گذشته در این زمینه به یک کسب‌و‌کار کمک کرده‌اید بهتر است که نکات و استراتژی‌های استفاده‌شده را بیان کنید. کیس اِستادی یا موردکاوی روش خوبی برای نشان دادن مهارت‌های شما است.

خواندن
آموزش ساخت تقویم بازاریابی محتوا

مهارت های مورد نیاز یک بازاریاب برای ورود به استارتاپ

۵- مهارت‌های طراحی

از دیگر مهارت های یک بازاریاب مهارت طراحی است. یک استارتاپ نه‌تنها باید حضور پررنگی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد بلکه باید برند شدن خود را به طور کامل نمایش دهد و اینجا است که مهارت‌های طراحی اهمیت پیدا می‌کنند. اکثر استارتاپ‌ها وب‌سایت کاملی برای بازاریابی اینترنتی خود ندارند و از طرفی دسترسی کاربران کلید اصلی موفقیت است. شما اگر بهترین ایده‌ی کسب‌و‌کار دنیا را هم داشته باشید و نتوانید یک وب‌سایت موفق برای آن راه‌اندازی کنید، هرگز موفق نخواهید شد.

زمان بگذارید و وردپرس یاد بگیرید؛ زیرا این روزها اکثر استارتاپ‌ها از وردپرس استفاده می‌کنند. با قالب‌های مختلف آشنایی پیدا کنید. اینجا است که اهمیت کدنویسی خودش را یک بار دیگر نشان می‌دهد؛ زیرا قالب‌ها هرقدر که کاربردی باشند، نیاز دارند تا شخصی‌سازی شوند. چند وب‌سایت نمونه طراحی کنید و در روز مصاحبه به‌عنوان نمونه کار نشان دهید تا دیگران با مهارت‌های شما بیشتر آشنایی پیدا کنند.

 

منبع: زومیت

استارتاپس لند

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *