۱۱ سوالی که در مصاحبه تلفنی باید از کارجو بپرسید

۱۱ سوالی که در مصاحبه تلفنی باید از کارجو بپرسید

مصاحبه تلفنی معمولاً قبل از مصاحبه حضوری صورت می‌گیرد و به نوعی یک مصاحبه اولیه برای تأیید یا رد ابتدایی کارجویان محسوب می‌شود، به همین دلیل در بسیاری از موارد این نوع مصاحبه بسیار حائز اهمیت است.

در مصاحبه تلفنی چه سؤالاتی بپرسیم؟

مصاحبه تلفنی معمولاً قبل از مصاحبه حضوری صورت می‌گیرد و به نوعی یک مصاحبه اولیه برای تأیید یا رد ابتدایی کارجویان محسوب می‌شود، به همین دلیل در بسیاری از موارد این نوع مصاحبه بسیار حائز اهمیت است.

مهمترین قسمت یک مصاحبه تلفنی

تعداد سؤالات و نوع سؤالاتی است که شما از فرد مصاحبه‌شونده می‌پرسید، زیرا به وسیله برخی از سؤالات مصاحبه تلفنی می‌توانید مهمترین ویژگی‌های شخصیتی فرد را ارزیابی کنید و آن را با شرایط و شرح شغلی خود مطابقت دهید.

از طرف دیگر چون در مصاحبه تلفنی نمی‌توانید فرد را از نزدیک ببینید پس نمی‌توانید از روی زبان بدن و حرکات مصاحبه‌شونده به برخی از خصوصیات او پی ببرید از این رو نوع سؤالات، نوع پرسیدن آن‌ها و حتی در برخی از موارد اولویت و ترتیب پرسش سؤالات دارای اهمیت است و می‌تواند نتایج دقیق‌تری را به شما ارائه دهد. در ادامه لیست کاملی از مهمترین سؤالاتی که در مصاحبه تلفنی باید پرسیده شود را بیان می‌کنیم.

مهم‌تر از این سوالات، نحوه بایگانی پاسخ‌های هرکارجو به سوالات است. به نحوی که به سادگی قابل جستجو باشند و در فایل‌ها، ایمیل‌ها و شاید کاغذها گم نشوند، چراکه کارجو برمبنای همین سوالات ارزیابی و وارد فرآیند استخدام می‌شود. بنابراین تیم منابع انسانی باید به همه اطلاعات کارجو در یکجا دسترسی داشته باشد و این مهم جز با نرم‌افزارهای مدیریت‌فرآیند جذب و استخدام میسر نخواهد شد.

۱۱ سوالی که در مصاحبه تلفنی باید از کارجو بپرسید

در این بخش ۱۱ سؤال مهمی را که باید در مصاحبه تلفنی بپرسید تا بتوانید بر اساس این سؤالات غربالگری لازم را انجام دهید برای شما بیان می‌کنیم:

خواندن
مدیریت و شوخی در کار

۱۱ سوال مهم مصاحبه تلفنی:

 1. مسئولیت‌های شما در آخرین شغلتان چه بوده است؟

در این سؤال شما تجربیات و صلاحیت‌های کارجو را مورد بررسی قرار می‌دهید و آن را با نیازهای خود مقایسه می‌کنید، دقت داشته باشید که در زمان پاسخ به این سؤال، فرد بیشتر در مورد مسئولیت‌هایی صحبت کند که مرتبط با حوزه کاری که در آینده از او انتظار دارید، باشد.

 1. حقوق مورد انتظار شما چقدر است؟

این سؤال معمولاً مصاحبه‌شونده را به چالش می‌کشد و تا حدودی در شناخت ویژگی‌های مهم شخصیت او مؤثر است. از طرفی به شما کمک می‌کند تا به خوبی بتوانید میزان توانایی‌های افراد را نسبت به حقوق درخواستی آن‌ها بسنجید و با توجه به میزان بودجه سازمان خود بهترین فرد را برای شغل موردنظر انتخاب کنید.

 1. در آخرین شغل خود با چه چالش‌هایی مواجه شدید؟

و چگونه آن‌ها را اداره کردید؟: این یکی از مهمترین سؤالات مصاحبه تلفنی است زیرا با توجه به پاسخ این سؤال، شما می‌توانید به راحتی توانایی قابلیت حل مسئله و عملکرد فرد در شرایط سخت و تحت فشار را برآورد کنید.

 1. چرا کار خود را ترک کردید؟

مطمئناً برای یک سازمان ماندگاری یک کارمند بسیار مهم است زیرا هزینه و زمان زیادی را بابت آموزش و توضیح روال کاری شغل مورد نظر صرف می‌کند. به همین دلیل در مصاحبه تلفنی باید حتماً دلایل ترک شغل قبلی را از کارجو بپرسید تا مطمئن شوید که به دلیل پیشنهادهای بهتر شغلی چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ سمت شغلی به راحتی ترک شغل نکرده باشد. همچنین این سؤال سبب می‌شود تا شما درباره نگرش فرد نسبت به شغل یا کارفرمای قبلی آگاه شوید، به نکات کوچک دقت کنید تا به مشکلات بزرگ برخورد نکنید.

 1. چرا می‌خواهید وارد این شغل شوید؟
خواندن
کار گروهی و موفقیت، چگونه در کار گروهی موفق باشیم؟

این یکی از مهمترین سؤالات مصاحبه تلفنی است زیرا شما درک و نظر کارجو نسبت به کار و اهدافی که در این کار دارد را مورد ارزیابی قرار می‌دهید و به نسبت از دیدگاه‌های او در مورد مزایا یا معایب موجود در کار واقف می‌شوید.

 1. چه تجربیات و ویژگی‌های مرتبط با کار دارید؟

شما به عنوان کارفرما باید بدانید که فرد مصاحبه‌شونده چه مقدار به مصاحبه فکر کرده و تا چه اندازه دستیابی به این شغل برای او حائز اهمیت است. اگر فرد بدون مکث، دقیق و واضح بتواند به این موارد اشاره کند و توضیحات قانع¬کننده‌ای در مورد تجربیات مرتبط خود بدهد می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای انتخاب اولیه باشد.

 1. برای سازمان چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

این سؤال در مصاحبه تلفنی می‌تواند فرد را در لحظه وارد یک چالش کند و قدرت درک مسائل و تجزیه و تحلیل درست او آزموده شود. شما باید با توجه به پاسخ این سؤال دریابید که فرد تا چه اندازه از اعتماد به نفس خوبی برخوردار است و علاوه بر آن توانایی بهبود و ایجاد تغییرات مثبت در شغل جدید را دارد یا خیر.

 1. چه چالش‌هایی را برای این موقعیت شغلی جستجو می‌کنید؟

این سؤالات مصاحبه تلفنی می‌تواند افرادی که به دنبال بهبود عملکرد و پیشرفت در شغل خود هستند را مشخص کند. فرد مصاحبه‌کننده باید از روی پاسخ سؤالات افرادی که پیشروانه به دنبال بهتر کردن وضعیت و بازدهی کار هستند را تشخیص دهند.

 1. در مورد خودتان بگویید

شما در این سؤال کلی از کارجو می‌خواهید تا در مورد خودش توضیحاتی را ارائه کند، در جواب‌ها به دنبال این باشید که فرد قبلاً چگونه بوده و می‌خواهد در آینده چگونه باشد. از او بخواهید که شرایط فعلی خود را توصیف کند و دقیقاً بگوید که چگونه به اینجا رسیده است و در آینده چه هدفی دارد.

 1. بزرگ‌ترین ضعف و بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟
خواندن
مهارتهای تصمیم گیری درست را بهتر بشناسید.

این یکی از بهترین سؤالات برای پیدا کردن ویژگی‌های مهم شخصیت فرد در سؤالات مصاحبه تلفنی است. شما باید بدانید که کارمند آینده شما چه ویژگی‌های رفتاری دارد که می‌تواند در موقعیت شغلی آتی کمک‌کننده یا منع‌کننده باشد. باید بدانید که چگونه می‌توانید از نقاط قوت و نقاط ضعف فردی که می‌خواهد استخدام کنید بهترین بهره را ببرید. علاوه بر همه این موارد می‌تواند بهترین عکس‌العمل را با توجه به خصوصیات رفتاری و نقاط قوت و ضعف در برابر او انجام دهید.

 1. کدام محیط کاری را ترجیح می‌دهید؟

این سؤال به شما فرصت می‌دهد تا فرهنگ سازمان خود و کارمندان شرکت را با شرایط ایده آل فرد کارجو مقایسه کنید و به این نتیجه برسید که آیا او می‌تواند در شرایط محیطی سازمان شما عملکرد بهینه‌ای داشته باشد یا خیر.

مهمترین سؤالات مصاحبه تلفنی شامل ۴ سؤال اول در مورد گذشته و عملکرد در شغل‌های قبلی، ۴ سؤال دوم در مورد شغلی که در آن قرار است مشغول به کار شود و ۳ سؤال آخر درمورد ویژگی‌های شخصی فرد است. تمامی این ۱۱ سؤال گفته شده در مصاحبه تلفنی مهم هستند و هرکدام می‌توانند به نوعی فرد استخدام‌کننده را در امتیازدهی و انتخاب بهترین فرد برای استخدام کمک کنند.

منبع: هفته نامه شنبه

استارتاپس لند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *